Според нея изменението няма да ограничи работата от отдалечено място и не би трябвало работодателят и служителите да се притесняват. По думите ѝ то ще помогне на работодателите, като ще им даде сигурност, в случай на трудова злополука. От друга страна е в полза на служителите, в смисъл, че техните права ще са равнопоставени с тези на колегите им, които работят в офис.
"И тук трябва да бъде записано, че трябва да се съобразят правата на работещите вкъщи и на тези от офис, защото това изменение дава право на служителите те да се изключват от работния процес или от задължението да отговарят на имейли или обаждания от ръководството, когато са в почивка например. За мен е важно да има равнопоставеност и да могат служителите да имат баланс между работа и личен живот", коментира Василева.
Според нея въвеждането на фиксиран адрес за дистанционна работа се отнася по-скоро за тези, които се занимават с т.нар. телеуърк и на които работодателят е предоставил компютър, телефон, условия и система, с която се работи и тя е свързана с голям процент сигурност.
"При такива условия няма как да се мести компютъра, тъй като това може да застраши сигурността на системите и да се стигне до изтичане на информация и евентуални хакерски атаки. Така че работодателят би било задължително да определи едно място на работа, където да е сигурна тази защита. От друга страна има много работещи, които нямат такива ограничения и трябва да бъдат много по-гъвкави, за да могат да работят от различни места. По този начин със законодателството, което е предложено, трябва да се намери вариант, в който да бъде допустимо служител да работи от различни места извън офиса", посочи председателят на Конфедерацията по заетостта.
Тя допълни, че е имало предложение за плаващ адрес, с който самият служител може да се откаже от своите права за здравословна работа на труд. По този начин ще се освободи работодателят от ангажимента, ако нещо се случи в работно време, тъй като работодателите също трябва да имат сигурност, отговаряйки за тези служители, че те няма да работят от такова място, където да е застрашен техния живот и да бъдат обект на трудова злополука. Според Василева обаче това може да стане с един анекс към трудовия договор, като се сподели в декларация какви са условията на работа вкъщи. При нови служители пък се предполага, че трудовото правоотношение би могло като бланка да бъде променено.
Чуйте още по темата в интервюто на Яница Марова с председателя на Българската конфедерация по заетостта Надя Василева.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..