Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищата в Пловдив са напълно готови за 15 септември

| обновено на 04.09.23 в 14:14

"Когато започне септември, всички се вълнуваме, особено най-малките. Директорите се справят относително лесно с текущите ремонти през летния сезон. Повечето от държавните училища също приключват големите си ремонти, започнали преди година-две и ще се върнат в сградите си." Това заяви заместник-кметът  "Образование, бизнес развитие и европейски политики" в община Пловдив Стефан Стоянов.

Той подчерта, че по-голяма интервенция в момента има  в Хуманитарната гимназия, заради чакания от десетилетия ремонт, който стана факт. 

"Дограмата вече е почти сменена, основни дейности се извършват и вътре в сградата, така че първият етап да е завършен преди първия учебен ден. Очакваме помощ от държавата за финансиране на втория и на третия етап, така че тази сграда да върне истинския си блясък."

Стоянов припомни още, че само преди седмица бе обявено спечелването на близо 19 млн лв. за основен ремонт и за реконструкцията на четири училища по Плана за възстановяване. "Инвестицията е голяма, а радостната новина е, че държавата вече е по-богата и може да отделя повече средства за образователна инфраструктура. Надявам се в следващите няколко години да приключим  с останалите ремонти и саниранията в сградния фонд, защото той продължи твърде дълго. Само в Пловдив това са над 150 сгради."

По думите на Стоянов, усилията на администрацията ще бъдат насочени при  планирането на новите ремонти те да бъдат осъществявани с минимални промени в ежедневието на училищата и учениците да не бъдат премествани в други сгради.

Той изрази  още надежда общината да получи финансиране за още поне два обекта, поради силните си проекти но подчерта, че вторият тур на финансирането се очаква през октомври.  

Продължава и работата по облагородяването на училищните дворове и дворовете на детските градини, които имат нужда от постоянна инфестиция. Само в рамките на тази година са финансирани 15 училища, а за следващите две години перспективата за финансиране на всички образователни програми е осигурена.

 "Тази политика ще продължи, защото инфраструктурата е важна, но е важно и  какво учат децата и как се справят. Затова нашите програми са смесени - повечето пари отиват за инфраструктура, за финансиране на проекти на ръководството на институциите, но от друга страна, държим много и да  подпомагаме образователния процес, така че децата да са максимално подготвени, когато трябва да се справят сами на пазара на труда".

Стоянов заяви още, че училищата са напълно готови за 15 септември и той очаква учебната  година да бъде успешна. 

 Интервю - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35