"Ако забраната за украински внос на зърно падне, това ще бъде национално предателство, което ще повлече цялата държава към гибел". Това заяви Людмил Работов от Националната асоциация на зърнопроизводителите.
По думите му, тази забрана действа като регулатор за потискане на възникналото напрежението между производители, преработватели и заради която и цялото общество е било по-спокойно.
"Държавата трябваше да бъде обединител и да не допуска разделение, да разваля постигнатия социален мир в ситуацията на война и Ковид. И когато трябва да има някакво затишие, държавата трябва да е проводник за намиране на лостовете и механизмите да е проводник между интересите на производителите и преработвателите".
Работов бе категоричен, че с отпадане на забраната земеделието ще бъде унищожено, а цените няма да паднат.
"Няма как да подкопаеш основите на държавата, да спреш производството на храни и да казваш, че цените ще паднат. Винаги, когато става въпрос за производството на храни, държавата трябва да застане зад това, защото е въпрос на национален суверинитет".
Протестите не целят всяване на смут, а защита на правата и бъдещето на един сектор, който е работещ. Необходимо е държавничество, което да регулира напрежението.
От името на Асоциацията, Работов сподели идея, която ще бъде предложена на земеделския министър.
"След като трябва да направим връзката между преработватели и производители, държавата трябва да бъде проводник в нашите отношения и вместо да раздава милиони пари на калпак, заради войната в Украйна, да реши с какви пари да подпомогне преработката на слънчоглед. По този начин той ще бъде преработен в държавата, но и ще се ответли секторът."
Работов обаче предупреди, че ако забраната за внос на украинско зърно падне, застоялата продукция, която не би могла да се реализира, ще бъде над 2 млн тона.
"Несериозно е да се говори едно нещо месеци наред и след това да се обърнеш на 180 градуса. Не искаме преработвателните фабрики да затварят, войната рано или късно ще свърши. Ние обаче трябва да направим така, че и вълкът да е сит, и агнето да е цяло. Трябва само да решим как стоката, която ние имаме, да мине в преработвателните фабрики."
Интервюто - звуковия файл:
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..