"Ако забраната за украински внос на зърно падне, това ще бъде национално предателство, което ще повлече цялата държава към гибел". Това заяви Людмил Работов от Националната асоциация на зърнопроизводителите.
По думите му, тази забрана действа като регулатор за потискане на възникналото напрежението между производители, преработватели и заради която и цялото общество е било по-спокойно.
"Държавата трябваше да бъде обединител и да не допуска разделение, да разваля постигнатия социален мир в ситуацията на война и Ковид. И когато трябва да има някакво затишие, държавата трябва да е проводник за намиране на лостовете и механизмите да е проводник между интересите на производителите и преработвателите".
Работов бе категоричен, че с отпадане на забраната земеделието ще бъде унищожено, а цените няма да паднат.
"Няма как да подкопаеш основите на държавата, да спреш производството на храни и да казваш, че цените ще паднат. Винаги, когато става въпрос за производството на храни, държавата трябва да застане зад това, защото е въпрос на национален суверинитет".
Протестите не целят всяване на смут, а защита на правата и бъдещето на един сектор, който е работещ. Необходимо е държавничество, което да регулира напрежението.
От името на Асоциацията, Работов сподели идея, която ще бъде предложена на земеделския министър.
"След като трябва да направим връзката между преработватели и производители, държавата трябва да бъде проводник в нашите отношения и вместо да раздава милиони пари на калпак, заради войната в Украйна, да реши с какви пари да подпомогне преработката на слънчоглед. По този начин той ще бъде преработен в държавата, но и ще се ответли секторът."
Работов обаче предупреди, че ако забраната за внос на украинско зърно падне, застоялата продукция, която не би могла да се реализира, ще бъде над 2 млн тона.
"Несериозно е да се говори едно нещо месеци наред и след това да се обърнеш на 180 градуса. Не искаме преработвателните фабрики да затварят, войната рано или късно ще свърши. Ние обаче трябва да направим така, че и вълкът да е сит, и агнето да е цяло. Трябва само да решим как стоката, която ние имаме, да мине в преработвателните фабрики."
Интервюто - звуковия файл:
Съвсем скоро Пловдив ще има нов заместник-кмет с ресор транспорт. Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров, след като преди месец титулярката на поста Савина Петкова подаде оставка. В момента длъжността й изпълнява другият заместник-кмет Атанас Славов. По повод исканата оставка от групата на „Продължаваме промяната-Демократична..
Преизбирането на Тръмп няма как да повлияе върху българския политически хаос. Така политологът и бивш евродепутат проф. Светослав Малинов коментира тезата, че партиите от 51-то НС изчакваха изборите в САЩ преди началото на преговорите за съставяне на правителство. Добави още, че у нас проблемът е конкретен – невъзможност да се формира..
На 6 ноември в гр. Мадан бе проведен форум „Професионалното образование и бизнесът – заедно за развитието на човешкия капитал“. Събитието бе организирано от домакина ПГ „Васил Димитров“ – Мадан в партньорство с ХОЛДИНГ КЦМ 2000 , с участието на Христо Каменов – директор на професионалната гимназия, Румен Цонев - главен изпълнителен директор на..
С международна научна конференция Факултетът по икономически и социални науки (ФИСН) на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 30 години от създаването си. Темата на форума е "Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки". Заявките за участие са повече от 90. Участват водещи..
Линеен ускорител за лечение на онкологични заболявания от най-ново поколение, ръководен от изкуствен интелект, ще бъде представен на научен семинар в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Това се случва в навечерието на Международния ден на медицинската физика - 7 ноември, съобщи доц. Тодорка Димитрова от Физико-технологичния факултет на..