Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20% ръст на пожарите, 600 са горели само през август

101 служители на пловдивската дирекция за пожарна безопасност и защита на населението са отличени по повод професионалния им празник, който се чества навръх Кръстовден. 

„За поредна година отчетохме ръст на произшествията тази година, с 20% са се увеличили те в сравнение с предходната. Особено тежък е бил месец август, през който е имало близо 600 пожара.  Засегнати са големи площи горски фонд, а част от пожарите бяха до населени места и имаше опасност за имуществото на хората. Считам, че се справихме доста добре, нямаше загинали и пострадали хора и ограничихме максимално щетите“, съобщи гл. Инсп. Васил Димов, началник на Първа РСПБЗН-Пловдив. По думите му над 90% от тези пожари са били причинени от човешка небрежност. Според него най-тежки са били пожарите в труднодостъпните места и при силен вятър – над Бачково, Паничери и Старо Железаре. 

Началникът на дежурна смяна в оперативния център на пожарната в Пловдив младши инспектор Васил Керезиев бе награден от министъра на вътрешните работи Калин Стоянов, колективна парична награда получиха от министъра още 14 пловдивски огнеборци. 

Други 26 служители също бяха отличени от директора на ГДПБЗН гл. Комисар Александър Чартов и главния секретар на МВР Живко Коцев.

Плакет беше бръчен на командира на 24-та авиобаза Крумово бригаден генерал Димитър Иванов в знак на благодарност за помощта при потушаването на големите горски пожари това лято в Пловдивско. 

Плакети са присъдени също на 4-ти артилерийски полк в Асеновград и 61-ва Стрямска механизирана бригада.

На колене и с минута мълчание пожарникарите почетоха паметта на загиналите си колеги, поднесени бяха венци и цветя на паметната плоча на загиналите огнеборци в двора на Първа пожарна служба.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Пловдив отново диша мръсен въздух

Въздухът в два пловдивски района отново е замърсен, отчитат автоматичните измервателни станции „Каменица“ и „Тракия“. Замързяването в центъра и в източната част на града е почти два пъти над нормата. Стойностите на фини прахови частици са достигнали малко над 90 микрограма на кубичен метър при норма 50 микрограма. По-голямо е замърсяването в центъра..

публикувано на 25.02.25 в 11:54

Проекти за 350 млн. лв. на Пловдив са включени в държавния бюджет

Всички 14 инфраструктурни проекти на стойност 350 млн. лв, с които Община Пловдив кандидатства за финансиране от държавата, са одобрени от Министерския съвет и са включени в проекта на републиканския бюджет. Това стана ясно, след като проектобюджетът на държавата за 2025 г. бе внесен в МС и публикуван на правителствения сайт. Първоначално в..

публикувано на 25.02.25 в 10:44

18-годишен загина при катастрофа между Ягодово и Пловдив

18-годишен младеж е загинал при пътно произшествие между Ягодово и Пловдив. Сигналът за блъснал се в дърво лек  автомобил "Фолксваген" е получен минути след полунощ на тел. 112. От екип на спешна помощ е констатирана смъртта на 18-годишното момче зад волана.  На местопроизшествието е извършен оглед.  Причините и..

публикувано на 25.02.25 в 09:16

Протестиращи искат равни родителски права пред съда

Протест за равни права при отглеждането на деца ще се проведе днес по обяд пред Съдебната палата в Пловдив. Организатори в социалните мрежи са Владимир Ненов и Христо Симеонов, които призовават да участват всички граждани, които искат да изразят позицията си как съдът да решава детски съдби.  Организаторите призовават съда да заработи в интерес..

обновено на 25.02.25 в 07:01

С "огнено сърце" украинците в Пловдив почетоха Родината

Десетки п редставители на украинската общност в Пловдив се събраха тази вечер пред катедралния храм „Света Богородица“ , за да отбележат третата година от началото на руската инвазия в Украйна.  За тях и семействата им  24 февруари е трагична датата, тъй като се налага да напуснат домовете и родината си.  Споделят, че руската военна..

публикувано на 24.02.25 в 19:25