Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Храм, а не гробница, е разкрит под Голямата могила в "Южен"


Директорът на Регионалния археологически музей   доц.д-р Костадин Кисьов и  ресорният  заместник-кмет на Пловдив „Култура и археология“ Пламен Панов  представиха резултатите от стартиралите преди две години археологически проучвания на  Голямата могила в район Южен в Индустриалната  зона до отоплителна централа „Юг“. Тя е с диаметър 70 м. и с височина 10 м и се състои от две камери. Връзката между тях е с вход, над който има триъгълен фронтон, който ги свързва.

По думите на д-р Кисьов, откритата структура е уникална както по датировка – II - I в. преди Христа, така и по структура, по функции и начин на изграждане. Той е категоричен, че става въпрос за храм, а не за гробница. Като аргумент, той посочи, че не са открити останки от погребения, а единствено свидетелства за обредни действия, сред които глинена амфора, голямо количество кости и опалвания. 

Интереснен факт е, че цялото съоръжение е покрито двускатно, като са изпо лзвани масивни трегери от сиенит, покрити с плочи и замазани с глина. Използвани са четири вида камък. Мраморните блокове са идеално обработени, като всички те са измазани с хоросан, което означава, че са взети от друг обект в близост. 

Откритата каменна структура се намира в югозападната част на могилата, като две трети от нея все още предстои да бъдат проучени. Археолозите обаче са убедени, че в северозападната част са налице данни за съществуване на друго съоръжение.

Проучването на Голямата могила ще продължи и през следващата година, като археолозите се надяват Общината да финансира проучванията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

обновено на 23.11.24 в 07:30

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37

Деца гостуваха на Бачковския манастир в Деня на християнското семейство

Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..

публикувано на 21.11.24 в 15:27