Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храм, а не гробница, е разкрит под Голямата могила в "Южен"


Директорът на Регионалния археологически музей   доц.д-р Костадин Кисьов и  ресорният  заместник-кмет на Пловдив „Култура и археология“ Пламен Панов  представиха резултатите от стартиралите преди две години археологически проучвания на  Голямата могила в район Южен в Индустриалната  зона до отоплителна централа „Юг“. Тя е с диаметър 70 м. и с височина 10 м и се състои от две камери. Връзката между тях е с вход, над който има триъгълен фронтон, който ги свързва.

По думите на д-р Кисьов, откритата структура е уникална както по датировка – II - I в. преди Христа, така и по структура, по функции и начин на изграждане. Той е категоричен, че става въпрос за храм, а не за гробница. Като аргумент, той посочи, че не са открити останки от погребения, а единствено свидетелства за обредни действия, сред които глинена амфора, голямо количество кости и опалвания. 

Интереснен факт е, че цялото съоръжение е покрито двускатно, като са изпо лзвани масивни трегери от сиенит, покрити с плочи и замазани с глина. Използвани са четири вида камък. Мраморните блокове са идеално обработени, като всички те са измазани с хоросан, което означава, че са взети от друг обект в близост. 

Откритата каменна структура се намира в югозападната част на могилата, като две трети от нея все още предстои да бъдат проучени. Археолозите обаче са убедени, че в северозападната част са налице данни за съществуване на друго съоръжение.

Проучването на Голямата могила ще продължи и през следващата година, като археолозите се надяват Общината да финансира проучванията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кураторски тур на Пламен В. Петров в пловдивската галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица.  От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата.  Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..

публикувано на 26.01.25 в 07:12

Кураторката Вера Млечевска гостува в галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в  галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..

публикувано на 25.01.25 в 09:25

Красимира Стойчева с книга за здравословното хранене на децата

Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е  доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..

обновено на 24.01.25 в 10:26

„Корени и светила“ - разкази за недъзите на обществото

„Корени и светила“   на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери.  Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан.  Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Изложба "Плакати" в Драматичния театър-Пловдив

Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..

публикувано на 22.01.25 в 07:36