Тя подчерта, че както Ковид, така и войната в Украйна, и неблагоприятните климатични условия са оказали негативно въздействие върху производството и пазара, който е много труден.
"Има много внос на прясно мляко от Унгария, от Полша, от Румъния, които казват, че това е тяхно мляко. Това обаче не е така. Ние сме проверили на сайтовете на тези страни, че цените им там са също високи и няма как да идват на такива ниски цени при нас, при положение, че те натрупват и транспортни разходи. Не можем да докажем всичко това, но то ни навежда на мисълта, че млякото не е нито полско, нито румънско, нито унгарско, а е мляко от Украйна и то подбива нашите цени".
По думите на Степанчева, млекопреработвателните предприятия са започнали масово да отказват изкупуването на българско мляко и работят с вносното, което е много притеснително, заради тежките метали, които вероятно съдържа то, в резултат на войната.
"Каквито и проверки да правят за качеството на продуктите от Земеделското министерство, се оказва, че те не са ефективни. Искахме да се прави проверка на всяка кола, която пристига, но това не се случи".
Степанчева подчерта още, че продажната цена в магазините изобщо не е паднала, независимо, че вносното мляко е евтино. Цените на хляба също остават високи.
"Ние не можем да продаваме свободно стоката си и когато обвиняват зърнопроизводството, че искат пари, те не искат пари, а да продават стоката си. За разлика от тях, ние животновъдите, производителите на пчелен мед, на плодове и зеленчуци, искаме не само пазар, но и субсидии, защото при пазарна икономика нямаме пазарна цена на нашата продукция, а продаваме под себестойност".
Степанчева уточни още, че себестойността на кравето мляко е 1.20 в, а се изкупува за 70-80 ст, на биволското мляко - 2 лв, а се изкупува на цена 1.20 - 1.40. Тя е категорична, че държавата трябва да поеме разликата и да подпомогне сектора, защото животновъдите работят на загуба.
Интервюто - звуковия файл:
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..