Оригинални произведения на Анри дьо Тулуз-Лотрек, един от най-известните френски художници, ще бъдат експонирани в Перущица на 20 октомври. Те ще бъдат подредени в картинната галерия на Дановото училище, а експонатите са от частна колекция „KESAURI“.
Миналия декември в перущенската галерия гостуваха оригинали и на друг световно известен художник – Салвадор Дали.
Експозицията в Дановото училище включва 47 рядко излагани оригинални литографски отпечатъци, внимателно подбрани заради качеството им на реализация от самия велик майстор,както и 7 експоната, свързани с личността на Ивет Гилбер - любим модел на автора. Всички литографски камъни са гравирани от самия Тулуз-Лотрек, посочват от Историческия музей в Перущица.
Същите произведения присъстват в колекциите на най-големите музеи в света като Музей на модерното изкуство и Метрополитен музей на изкуството в Ню Йорк, САЩ, Австралийска национална галерия в Канбера, Национален музей, Амстердам и др.
Изложбата може да бъде разгледана до 3 февруари 2024 г.
Тулуз-Лотрек е представител на постимпресионизма.Роден е в замъка Боск в Алби, Франция, като родителите му са потомци на стари аристократични фамилии. Чичото на Тулуз-Лотрек е първият човек, който привлича вниманието му към рисуването, а само на 8-годишна възраст постъпва в лицея „Фонтенас“.
Тулуз-Лотрек страда от мистериозно заболяване на костите, но това не пречи на развитието на неговия талант.
След като завършва лицея „Фонтенас“ през 1881г., се отдава изцяло на живописта. Трайно се установява в парижкия квартал Монмартър, където е силно увлечен от популярните заведения в тази част на френската столица. Тулуз-Лотрек е приятел със съдържателя на кабаре „Мирлитон“ - Аристид Брион, и именно това е причината основните сюжети на творбите му да са кабаретата и техните посетители.
Сприятелява се и с Винсент ван Гог и Едгар Дега.
Тулуз-Лотрек успява да създаде приблизително 600 картини, от които 330 литографии, 31 плаката, 9 гравюри, 3 монотипии, хиляди рисунки и скици през своята кариера.
На 20 август 1901г. получава паралитичен удар и умира на 9 септември същата година на 37-годишна възраст.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..