Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужни са ни проекти за базови енергийни мощности, а нямаме

Не е новина, че държавата няма да затваря централи, защото тя не го е планирала, а свободен пазар в енергетиката ни няма. Това коментира в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив енергийният консултант Боян Рашев.

Той подчерта, че схемата за търговия с въглеродни квоти по принцип е създадена, за да закрие въглищната енергетика в Европа и да няма въглеродни емисии.

„Държавата ни бърка 15 години подред. Подписват се едни неща в Брюксел, а после политиците идват в Стара Загора и  лъжат енергетиците как те вечно ще имат работа. Стигнахме етапа, в която нещата станаха пределно ясни“, смята Рашев.

По думите му, няма идеално решение, защото вече е много късно. „Още от 2007 г., когато България подписа протокола от Киото, ние си мислихме, че ще изпълним квотата и ще можем да продаваме въглеродни емисии, от които да печелим. Това бе така, защото по това време голяма част от индустрията не работеше, но после дойдоха другите, по-ограничаващи условия. Затворихме блокове на АЕЦ, изградихме само 1 нов ТЕЦ в Гълъбово и сега вече сме в по-лошо положение от преди. Нямаме опции, абсолютно сме неподготвени!“, каза Боян Рашев.

Той обясни, че ТЕЦ-овете ни на въглища нямат никакъв шанс срещу газовите централи в другите страни. Вместо да изграждаме нови мощности, слагаме соларни панели, които не работят постоянно. „На нас ни трябват базови мощности, а ние нямаме такива готови проекти“, смята експертът.

Той прогнозира, че България може да загуби енергийната си независимост, която имаме сега заради АЕЦ, големите ТЕЦ и ВЕЦ-овете.

„Миньорите получават големи заплати, защото създават нещо, което има голям пазар, голямо търсене. Трудът на тези хора винаги е при лошо условия, но при по-добри условия на работа, в цех за сглобяване на кабели например, ще получават в пъти по-малко пари и затова не е привлекателно. Част от тези хора са млади, ще избягат в чужбина. Голяма част от предприятията ще се оправят и ще инвестират в нещо друго, особено тези, свързани с Христо Ковачки, които винаги са били най-подготвени“, каза още Боян Рашев.

Този разговор ще го водим след 2 години отново, защото големите предприятия в стъкларската, торовата и други индустрии ще трябва да си купуват 100 % от въглеродните емисии. Много заводи ще затворят към 2026 г. или ще си изнесат бизнеса в чужбина, прогнозира още енергийният консултант. 

Цялото интервю на Веселина Пеева с Боян Рашев е в прикачения файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57