Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Споразумението с миньорите е обидно за здравия разум

Снимка: Силвия Великова
 Какво следва след спорaзумението между властта и синдикатите от сектор „Енергетика", което според ресорният министър е трудно, но все пак изпълнимо? Има ли решение на кризата след като напрежението от блокадите се пренесе и в пленарна зала- говорим с икономическия и политически анализатор Кузман Илиев.

"Споразумението не решава нищо. То е едно "ала бала" поредно, този път с националната сигурност на страната", заяви политическият и икономически анализатор Кузман Илиев в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив. 

"Дори не говорим вече за енергийната система на България или енергийния капацитет, който очевидно е удрян под всякаква форма. Тук говорим, че буквално след две години България трябва да затвори 50% от енергийния си баланс и то в условия, в които светът се електрифицира, в които един от двата ядрени реактора може да е в дълъг ремонт и дори поетапно да бъде извеждан от експлоатация, което е неизбежно.Това застрашава възможността ние да балансираме нашата електросистема и да пренапрегнем електропреносната система, което означава да нямаме достатъчно електроенергия за бит и индустрия. Това е залогът. А споразумението, това, което аз видях е до такава степен палиативно, че чак е обидно за здравия разум", посочи анализаторът. 

Той бе категоричен, че тези европейски регламенти са неизпълними, защото това застрашава националната сигурност. 

"Няма как в България до две години вредните емисии да бъдат намалени с процентите, които са заложени - 40%, а всъщност те се оказаха 60%, защото референтната година е 2019-а, а тя по тази линия е много неприятна за България. В момента това, което се направи е, че на протестиращите им се каза: "Няма административно да ги затворим", а под сурдинка политиците си говорят: "Те ще се затворят сами, защото въглеродните квоти са изключително скъпи". Въглеродните квоти са една приумица на ЕС, на ЕК, която цели да затвори въглищните централи и мини, независимо от резултата. В реалността това няма как да стане, защото ние по закон трябва да поддържаме резерв, който да обезпечава половината от електроенергийната ни система в зимни условия, а това за България означава да остане без ток", коментира Илиев. Той допълни, че това ще доведе до масови протести и безредици, като в резултат който и да е на власт, няма да изпълни това, което е обещано. 

Анализаторът разясни, че за да вземе България 12 милиарда от ЕС, пари, които страната дава като вноски за членство в общността, трява да изведе от експлоатация собственото си енергийно обезпечение от въглища за около 12-13 милиарда. По думите му това не е честна сделка. 

"За да се постигне това, което политиците залагат до две години, трябва да имаме нова ядрена централа, за която ни трябват 20 милиарда, за да я построим и поне няколко ПАВЕЦ "Чаира", плюс най-големите мега батерии в света. Нито едно от тези неща не може да се случи", отбеляза Кузман Илиев.

Според него решението от кризата е здрав икономически реализъм, бавно и органично извеждане от експлоатация на въглищата, които от самосебе си до 2050 година така или иначе ще бъдат постъпателно заменени от парогазови централи с водород. 

"Това, което трябва да се направи, е този капацитет - поне четири от блоковете на "Маришки басейн" въглищата да се запазят, а четири да минат към газ. Това обаче трябва да се прави отдалеч, разумно, поетапно, с гаранции енергийната система да работи. За да има ток за хората и за икономиката. А не: "Дайте сега да направим едни планове, за да угодим на Брюксел, ах, ама те не могат да станат". Брюксел ни бие през ръцете: "Вие защо ги написахте тогава?", ние чупим пръсти пред хората, които осъзнават, че това е огромен проблем, а нашите политици не знаят къде да се дянат. Виждате ли, тя, ситуацията, освен че е срамна, тя е икономически изключително опасна", каза още анализаторът.

Чуйте още в интервюто на Елена Крушкова с икономическия и политически анализатор Кузман Илиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Правителство няма да има, трябва коалиция след нови избори

Шансовете за постигане на консенсус, който да е основата за правителство, са нулеви. По-скоро това, което се вижда е предизборна кампания. Предизборна кампания, но не такава, в която ние сме срещу всички. Ясно е, че ще има нови избори, както и че следващият парламент трябва да мисли за коалиция. Искрено се надявам, да има съзряване у..

публикувано на 31.07.24 в 10:50

Огромно праисторическо селище проучват край Скутаре

Продължава проучването на археологията в землището на пловдивското село Скутаре. Там се е намирало открито, неукрепено селище, което е обитавано в дълъг период от време - от неолита до Средновековието (от 6-то хилядолетие преди Христа до ХІІ - ХІІІ в. след Христа). Селището е открито преди време, но пълното му проучване започна миналата година и..

публикувано на 31.07.24 в 10:43

платена публикация
Фючърсни договори срещу физическо злато: Кое е по-добрата инвестиция?

Търгуването със злато отдавно се е наложило като практика сред инвеститорите, целящи да избегнат финансови загуби във времена на икономическа нестабилност и висока инфлация. Съществуват различни методи за инвестиция в благородния метал и в днешната статия ще разгледаме два от най-популярните - физически активи и фючърсни договори. Предстои да..

публикувано на 31.07.24 в 10:17

Актуализират цените и услугите на общинските фирми в Пловдив

Промени в цените за услугите и таксите за дейности на общинските предприятия ще разгледа Общинският съвет на Пловдив в четвъртък. Предложението е на база на  увеличените им разходи и конкурентноспособност с частните фирми на пазара. По- високи са цените за всички услуги на Дезинфекционната станция, 13 от услугите на „Траурни дейности,..

обновено на 30.07.24 в 12:20

Въпреки решението на КС, каузата ни за съдебна реформа остава

"Истината е, че нямаме доверие на ИТН. През цялото им съществуване те излъчват смесени сигнали. Те свалиха и Правителството, но трябва да си дадем сметка, че точно по инициатива на ИТН се отмениха  част от реформите в Конституцията и съм убеден, че  един ден именно колегите, които инициираха това искане, дълбоко ще съжаляват". Това заяви юристът и..

публикувано на 30.07.24 в 11:06