Балнео, спа и рехабилитационният туризъм в България е факт. Повече от две години чужди граждани могат съвсем легално да получават у нас рехабилитационно, балнео и спа лечение. Има много точен регламент за тази туристическа услуга и засега тя се ползва предимно от германци и англичани.
Те имат договор със здравните и социалните служби в своите държави, които поемат 90% от разходите им за този вид лечение. Едва 10% от сумата е за сметка на чуждите граждани. Затова в България много чужденци, предимно богати пенсионери, се възползват от възможностите на балнео и спа туризма.
Услугата обаче може да бъде развита и да се премине на следващо ниво – медицински туризъм. Това обясни по време на клъгла маса за връзката между туризма и образованието в Пловдив проф. Владимир Ставрев, ръководител на катедра Ортопедия и травматология в Медицинския университет в Пловдив. Той подчерта, че у нас има много болници, повечето от които са на много високо ниво, и има възможност да бъдат поети и граждани на Европейския съюз.
В Англия в момента има повече от 5 милиона чакащи за планова хирургия. Тези големи листи от чакащи се оформиха особено след Ковид пандемията. Идеята е медиците с помощта на туристическия бранш да направят така, че тези чакащи по абсолютно легитимен начин да се възползват от медицинските услуги на нашата страна.
Медицинският туризъм е много слабо развит в Пловдив, но има голям потенциал, убеден е проф. Владимир Ставрев. Разговорът на Антоанета Петричанска с него започва от механизма за балнео, спа и рехабилитационен туризъм, който се прилага за чужденците в България.Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..