Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конституционните промени са правилната посока

"Не само за нас, но и за света нападението над Израел е лоша новина. Мисля, че ще имаме два горещи конфликта от двете страни на Европа. Целият въпрос е обаче, дали става въпрос за два конфликта или за две изражения на един глобален конфликт. Има много сериозни съвпадения на интереси между държави като Иран от една страна, и Русия - от друга, които подкрепят агресията в Украйна, а виждаме и втория конфликт, който сега ще се разгори". Това подчерта програмният директор на Център за либерални стратегии доц. д-р Даниел Смилов.

По думите му, интересно е какви ще бъдат ролята и отношението на Китай към конфликта. "Виждаме, че по отношение на Украйна той е номинално против, но на практика не предприема мерки за спирането му.  И ако има такова поведение и по отношение на втория конфликт,  вече ще се окажем в доста сложна глобална ситуация".

Новината за нападението над Израел е много лоша. Предстои да се разбере и каква ще бъде реакцията към него на останалите държави  и как глобалните сили ще се позиционират.

По отношение на конституционните промени, доц. Смилов подчерта, че се оказахме в контекста на "бавната писта" и предстои да разберем как партиите ще гласуват конституционните промени, но е добре да се направят задълбочени обсъждания на текстовете.

Конституционните промени са в правилна посока по своето същество. Сърцевината на конституционната промяна са идеите, свързани със съдебната власт и разделянето на ВСС на два отделни - съдийски и прокурорски. 

"Тази идея е добра, защото ще гарантира в много по-висока степен автономността и независимостта на съдиите, а по отношение на Прокуратурата, ще може да вкара външен коректив - поглед върху нейната дейност. Сега Прокуратурата е доста централизирана и дава много сериозни правомощия на главния прокурор, имайки и сериозен контрол върху своята квота във ВСС. Това не е съобразено с конституционната логика и прави тази институция до голяма степен безконтролна".

Като втора линия, която е важна за промените, доц. Смилов подчерта отнасящата се за правомощията на служебното правителство. В тази част има и добри идеи като такъв тип решения, удължаващи действието на НС до избирането на нов Парламент.

"В сегашния нмодел не само президентът се сдобиваше с правото да излъчи служебно правителство, но и дълги периоди действаше без Парламент, което не е добра идея! Трябва да се търси усилване ролята на Парламента за по-голям баланс в управлението."

Доц. Смилов изрази надежда до края на годината конституционната реформа да бъде факт и изрази надежда централната идея за разделянето на ВСС и оформянето на квотите да се запази без съществени корекции. 

"Трябва ясно да се каже, че по отношение на служебните правителства в конституционния модел има сериозни проблеми. България по статистика настигна държави като Холандия, Белги и Италия по брой на правителства в оставка. Излязохме на челни позиции в класациите и по продължителност на живота на правителствата, точно заради многобройните служебни правителства. Моделът със служебните правителства не е нещо, с което можем да се похвалим и трябва да се мисли за добро решение в тази посока."

Цялото интервю - звуковия файл:   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Ддоц. Екатерина Дамянова

Изборът на новия патриарх е изненадващ

Изборът на новия български патриарх Даниил беше изненада, защото хората в църковните следи и обществеността имаха нагласата, очакванията, убедеността, че фаворитите за този пост са други. Това може да породи много реакции, които вече виждаме, коментира в програма "Точно днес" богословът доц. д-р Екатерина Дамянова от  Богословския факултет на СУ..

публикувано на 01.07.24 в 11:14
Теодор Славев

Най-лошият сценарий е да отидем на избори през есента

По политическите завои минаваме в понеделник с д-р  Теодор Славев , политолог от Българския институт за правни инициативи.  Днес президентът Румен Радев връчи проучвателния мандат на ГЕРБ-СДС.  За очакванията - разговор в програма "Точно днес" с д-р Славев, той отбеляза: "Може да говорим за рисковете от кабинет на малцинството, отколкото за..

публикувано на 01.07.24 в 09:48

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08