Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма недостиг на антибиотици в страната, има хаос в системата

| обновено на 18.10.23 в 16:17

Лекарствата от паралелен внос са недостъпни за пациентите след проблеми с въвеждането на е-рецептата за антибиотици и антидиабетни продукти, алармираха от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства. От организацията изразиха силно притеснение за сериозните казуси, които възникват поради начина на въвеждане на електронната рецепта. От понеделник получаваме сигнали за множество върнати пациенти с е-рецепта за антимикробни продукти от паралелен внос, които не могат да получат в аптеката, въпреки че са налични, се казва в позиция на организацията, която предлага и конкретни решения на този казус.

В интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства Боряна Маринкова заяви, че е сигнализирано в Министерството на здравеопазването  още на 6 юли за съществуващия проблем в начина на водене на регистъра на националните номера.  

Причината е, че когато се изписва лекарство в електронната рецепта, то е обвързано не само с търговското наименование, концентрацията и размер на опаковката, но и с неговия национален номер, което нормативната база не изисква. Процесът е един и същ и за лекарствен продукт, заплащан от НЗОК, лекарство по „бяла“ рецепта на свободна продажба или продукт, отпускан без лекарско предписание. При НЗОК продуктите има и код по НЗОК. Фармацевтът в аптеката няма право да отпусне идентично лекарство, но с различен национален номер или различен НЗОК код. Тази, на пръв поглед разумна мярка, на практика не отчита наличието на продукти от паралелен внос и реално ефективно ги спира от продажба на българския пазар и лишава пациентите от тях.

„На Министерството на здравеопазването още през месец май показахме, че за един и същи продукт, съществуват по няколко номера, когато говорим за лекарства от паралелен внос. Добавете към тях същото лекарство, със същото име, същата концентрация, същата опаковка, което има номер и на първовносителя. Тоест, може да се окаже, че едно и също лекарство има два кода. Когато един лекар тръгне да изписва лекарство, той го закача към код, а срещу този код може да има лекарство, което в аптеката не е налично, а в същото време да е налично същото лекарство, но с друг код“, обясни Маринкова.

Затова от организацията настояват лекарствата да се изписват по име, а не чрез код.

„Към момента няма недостиг на антибиотици, има един хаос, който се предизвика от създаването на една система, която се прикача към друга система, която се оказва несъвършенна и ние сме предупредили многократно затова“, категоричен е изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.

Цялото интервю с Боряна Маринкова можете да чуете в звуковия файл.

 


По публикацията работи: Антония Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Средното образование се нуждае от цялостна реформа

Ниски резултати на учениците по български и математика, огромен дял на частните уроци, неудовлетворени родители и университетски преподаватели, сериозни разлики в образователното ниво на хората от различните региона на страната, лошо управление на политиките в образователната система. Това са само част от констатациите на одиторите на..

публикувано на 23.07.24 в 10:24

Няма шанс за правителство с трети мандат, ще има избори

Президентът Румен Радев е изправен пред много сложно решение. Затова смятам, че той ще връчи третия проучвателен мандат за съставяне на правителство на БСП. Това заяви в инетрвю за Радио Пловдив политологът и университетски преподавател доцент Татяна Буруджиев. Тя подчерта, че хората, които се явяват на избори търсят доверието на..

публикувано на 23.07.24 в 09:52

Продължава да има повече от 1 пожар на ден в "Столипиново"

Последните огнища на пожари в Пловдивска област са угасени към днешна дата. Последните 2 дни са доста по-спокойни, за разлика от предходните дни, съобщи в предаването "Точно днес" директорът на пловдивската пожарна старши комисар Васил Димов . Той разказа, че са имали над 50 сигнала за пожари за денонощие, докато след падналите валежи те са спаднали..

публикувано на 23.07.24 в 09:00

"Пясъчник" пресъхва, умира риба. Има ли риск и за поливния сезон?

Язовир „Пясъчник“ драстично намалява обема си, поради което рибата в него измира и това може да доведе до екологична катастрофа, алармират от Риболовното сдружение „Олимпик 2002“.   При капацитет от над 200 кубически метра, в язовирасега има едва 14 кубичиски метра вода. В писмо до министъра на екологията и до пловдиските поделения на..

публикувано на 22.07.24 в 11:25

Президентът е объркан за връчването на третия мандат

"След толкова много поредни избори може да се спори, дали има преформатиране на политическата система. Основните полюси остават същите и динамиката на системата се определя около отношенията на тези полюси в рамките на политическата ситуация.  От друга страна, си спомнете как изглеждаше пейзажът след протестите от 2020 г., когато имаше поява на нови..

публикувано на 22.07.24 в 10:50