"Метаморфози" е част от дългосрочния проект на сдружение „Метеор“, "Да играем литература", в чиито рамки класически литературни произведения биват представяни, "разигравани" на достъпен, съвременен език, включвайки коментари, анализи и паралели с други произведения. „Метаморфози“, от Овидий, е едно от най-важните произведения в историята на световната литература. На способността на материята да се трансформира, да се превръща от едно в напълно друго, се основава нашето мислене за чудо, за фантазия, за възможност на невъзможното и за силата на желанието.
Режисьор на спектакъла е Ани Васева, в главната роля е актьорът Леонид Йовчев. Представлението е с вход свободен, на 23-ти октомври, от 19 часа в АМТИИ „"Проф. Асен Диамандиев" – Пловдив.
Проектът се осъществява от „Метеор“, с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
„Методът на работа е много по-различен от това, на което сме свикнали досега. Произведенията не се научават наизуст, а се прочита оригиналът, прочитат се и преводите на български, и се прави свободен преразказ на литературното произведение. Като целта е да се осъвремени езика, без да се променя сериозността на самото произведение. Интересът ни към „Метаморфози“ е бил свързан и със самия процес на промяна, и много често в работата си в „Метеор“ сме се интересували от темата за промяната, за метаморфозата. С времето искахме да преразкажем някои от митовете, които на нас са ни били интересни, по някакъв съвременен начин, който да направи тези митове достъпни за повече хора и евентуално да събуди интерес и у по-младите читатели, за които е трудно да се ориентират. Самото произведение е написано от Овидий по начин, който е труден за разбиране, по много причини. Една от причините е, че човекът, който чете „Метаморфози“, трябва да е запознат съответно с гръцката и римската митология. А и връзките не са директни. Въпросът е да не се вкостеняваме и да казваме, о да това е известното произведение и там изводите са такива и такива. Има много по-сложни неща и комплексни послания, които се крият вътре. Има произведения, които трябва да бъдат препрочетени и преосмислени. Може би, тези стари произведения крият ключ към ново разбиране на настоящи ситуации и си заслужава човек да се върне към тях“, разказва актьорът Леонид Йовчев.
Спектакълът „Метаморфози“ се играе в Бургас, Пловдив и София. Още информация във фейсбук страницата на сдружение „Метеор“.
Леонид Йовчев е гост в неделния „Шейкър“.
Чуйте, в прикачения файл.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..
За любовта и смъртта на "Първия след Бога". С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е? И още куп, куп питания, за които и до..
Срещнахме се в ефир с актисата и продуцент Деси Тенекеджиева, която сподели вълнения и мисли по повод премиерната българо- британска продукция "Дяволски игри" на режисьора Бен Чарлз Едуард.. Първият български филм с участието на легендарна холивудска звезда Мики Рурк тръгна по кината в цялата страна преди седмица. Оригиналното име на филма е The..
Концерт на Ангел Заберски и приятели "Празничен джаз сюрприз" ще има в Дома на културата „Борис Христов“ тази вечер. Ще прозвучат джаз аранжименти на известни класически произведения-"Половецки танци", "Гранада", "Палячи". Зрителите ще чуят и авторски песни на Ангел Заберски.