В контекста на геополитически конфликти, войни, терористични атаки, нарушена комуникация между управляващи, опозиция и в самото управление, в каква кондиция е българският избирател и успява ли да се ориентира за посланията, които партиите и политическите им представители изпращат – отговор на въпроса от психолога Иван Игов.
По думите му, избирателят отдавна е претръпнал от всичко, което става в българското политическо пространство. "Местните избори обаче имат особеността, че хората, за които гласуваме, са по-познати отколкото другите. Затова е добре да се гласува за тях или против тях".В отговор на въпрос дали посланията на партиите са стигнали до хората, Игов подчерта, че всички казват едно и също.
"Всички ще строят паркове и паркинги и всички ще урбанизират града. Какво означава това обаче...не знаем. Най-лошото обаче, което се случва в българското политическо пространство, е че всички, които дойдат на власт, искат да правят нещата отначало. Никой не казва - ето, досега е направено това и това, което е хубаво, затова ще го запазя и ще започна следващото. Това не чувам!"
Игов отрече българинът да подхожда към всичко с нагласа на недоверие и отрицание.
"Ако погледнем народопсихологията на българина, той винаги се е опитвал да гледа напред и в най-тежките времена и затова е оцелял. В момента виждаме по-скоро едни кресльовци, които, за да ги забележи някой, трябва да бъдат гръмогласни и да оплюват противника си. Но цялата политическа култура и по света е същата. Аз бих препоръчал да не им вярваме. А за да искаме да повярваме, да видим какви са реалните неща - вече има достатъчно източници на информация."
Времето на месиите не е отминало. Популизмът по света е в същността си месианство. Като пример, Игов посочи Доналд Тръмп, "който продължава да бъде конкурентен в момента и почти съсипа Америка, но хората продължават да му вярват, защото искат ... просто да бъдат съсипани. И при нас е така. Вярваме на хора, които говорят неща, които са лесно смилаеми, обещават неизпълними неща, но те ни харесват и ние ги избираме като месии уж да ни спасят. Накрая се чудим защо не е така".
По думите на Игов, по политическа култура сега България е във времето на Алеко Константинов.
За социологическите проучвания, той бе категоричен, че социолозите не знаят как да мерят нагласи. "Те мерят мнения. При това - не тайно, а ти звънят на вратата. Ясно е, кой си ти. Не умеят да мерят и статистически. Това, което трябва да се мери, са нагласите, които са по-дълбинни и те не се променят толкова бързо, колкото се променят мненията. Но за това има специални модели, които за съжаление, са сложни, струват много пари и няма кой да ги плати. Затова по-лесното е ...да ти дам някакви пари, пък ти си напиши каквото искаш и ми дай някакъв резултат."
Игов бе категоричен, че без значение дали ще са спечелили "нашите" или "вашите", те ще започнат от един момент нататък да правят почти една и съща политика.
"Проблемът е, ако както в Словакия, дойдат крайно десни или крайно леви, понеже те се финансират от една и съща касичка и тя е извън България, например в Русия, може да ни създадат проблеми. Но ако са другите, които слушат и едното посолство, и другото, и третото, може най-накрая да послушат и избирателите си, защото все пак ще искат пак да ги изберат. Всички го правят по еднакъв начин - в началото се пенят, пенят, а после правят каквото трябва или каквото искат от тях".
Интервю - звуковия файл:
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..