Правителството "Денков" взе решение да се строи 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" с технологията АР 1000. "Крайно време беше да се вземе решение за построяване на нови ядрени блокове. ЕК обяви, че ядрената енергетика е безвъглеродна", смята проф. Янко Янев – директор на Института за управление на ядрените знания във Виена.
Според него с това решение България се отказва от технология ВВР с 50 –годишен опит и се насочва към нова технология, развита в САЩ и Китай. Той подчерта, че знанието и опитът са най- скъпите в ядрената енергетика. Хората, които са подготвени да строят и експлоатират една атомна централа са най- ценни. Компетентността да построиш атомна централа от съвършено нов тип е предизвикателство, коментира експертът.
Това е добра стъпка напред, но тя трябва да бъде прозрачна. Преди да викаме хоп, трябва да скочим – трябва програма, как ще се случи, какво ще бъде националното участие, как ще се проведат търговете, има ли български фирми, има ли строители, защото такива има само в Китай и САЩ, попита ученият. Технологията на АР1000 е нова. Един от фундаменталните принципи на атомната енергетика се нарича прозрачност, подчерта той и добави, че строителството на ядрен блок изисква много сигурност и прозрачност.
Той препоръча да се ползва опита на всички страни, които използват технология АР 1000 и беше скептичен, че проектът може да бъде изграден за 10 години. Според професора решението за строителството на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" е политическо. По думите му проектът "Белене" е готов за незабавно строителство, но не отговаря на геополитическата ориентация на страната.
Според него изграждането на новата ядрена мощност е трябвало да бъде договорено още преди три години с ЕК като заместваща мощност на въглищните централи.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..