Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на „Езотерични школи и мистични учения“ в Пловдив

Книгата на Ваклуш Толев изследва тайните учения преди християнството

| обновено на 27.10.23 в 17:00 | Интервю
Снимка: Личен архив

Събитието е част от честванията на 100-годишнината от рождението на Ваклуш Толев.

На 28 октомври, от 11.30 часа, в Изследователски център - музей „Тракарт“ ще бъде представена книгата „Езотерични школи и мистични учения“, част 1, том 2 от трилогията „История и теория на мировите религиозни учения“ на Ваклуш Толев. Книгата представят д-р Илко Семерджиев – министър на здравеопазването в периода 1999 – 2001 година и Жорж Трак – управител на Изследователски център - музей „Тракарт“. Събитието е с вход свободен. 

“Езотерични школи и мистични учения” е базирана върху лекциите в пловдивския и софийски университети на известния богослов и включва кришнизъм, херметизъм, орфизъм, питагорейство и Кабала. Част 1, от том 2, на трилогията е посветена на езотеричните школи и мистичните учения от предхристиянската епоха. Ваклуш Толев представя духовните учители, преносители на това окултно знание - Кришна, Хермес, Орфей, Питагор и други.

Д-р Илко Семерджиев успява да се запознае и срещне с Ваклуш Толев, след като попада на първото издание на книгата му „Историята на религиите“, в една софийска книжарница.

„Комуникацията ни на живо беше още по-впечатляваща. Едно е да четете някакъв писан текст, друго е преживелищен разговор, което е съвсем различно. Свързах се с него, говорихме много. Това беше едно интелектуално удоволствие. Той е енциклопедист от голям мащаб. След като излиза от затвора, той завършва богословие, преди това е учил право. След като завършва богословие става и библиотекар в Пловдивска митрополия и очевидно е прочел абсолютно всичко, до което се е добрал там, систематизирал. От друга страна това, което той има като прозрения, като своя теория, е изключително интересно. Най-много ме впечатли това, че не просто говори за историята на религиите, а той развива теория на религиите, на практика. Фактически, историзмът е само една част от това, което създава в тритомника си. Освен това, отговаря и на въпроси, които обикновено историята не третира “, разказва д-р Илко Семерджиев.

Предстои да излезе и част 2, от том 2, на  книгата „Езотерични школи и мистични учения“, където се разглеждат ученията на Плотин и неоплатонизма, исихазма, розенкройцерството, теософията, антропософията, дъновизма и други.

Д-р Илко Семерджиев е гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Хор "Евмолпея" с празничен великденски концерт в "Тракия"

Концерт под надслов "Великденска светлина през Светлата седмица" ще изнесе тази вечер  Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив в Католическата църква "Свети Дух"  ж.р. „Тракия“.  Събитието се провежда под патронажа на заместник-кмета по спорт и младежки дейности Николай Бухалов и е част от културния календар на града...

публикувано на 24.04.25 в 10:40

Нови стихове на Розалия Александрова във "Възраждане"

Премиера на стихосбирката на Розалия Александрова „Усещане за цялост“ ще се състои тази вечер в читалище „Възраждане“. „В тази книга няма да срещнете маниерност, изненадващи поанти и опит за преобръщане на представи. Посоката е само напред, по най-прекия път към сърцето и душата, и нагоре с благодарност и любов към Твореца. Такива книги не се четат..

публикувано на 24.04.25 в 08:36

Представиха новото списание на митрополията „Духовен път“

Пловдивската света митрополия вече има ново периодично издание – списание „Духовен път“, посветено на историята и съвременния живот на най – голямата епархия на Българската православна църква. Списанието ще излиза три пъти в годината и всеки брой ще има различна тематика.  Първият брой проследява двухилядолетната история на християнството от..

публикувано на 23.04.25 в 13:25

Пенка Никова и Мариана Чолева гостуват в галерия "Аспект"

За втори път съвместна изложба в галерия Аспект представят сестрите Пенка Никова и Мариана Чолева.  След успешната им изява през пролетта на 2023 г., решихме занапред да ги представяме заедно, а Мариана предложи изложбите им да бъдат под мотото „Сестра ми и аз“. Свързани не само като най-близки роднини, но и взаимно допълващи се като творци,..

обновено на 23.04.25 в 07:06

Севда Потурлян с изложба в галерия "Дяков"

Галерия „Дяков“ открива самостоятелна изложба на художничката Севда Потурлян. За изложбата си  е създала специално 13 живописни платна, които показват бляскавия й талант, и приковат вниманието на чувствителната публика. Севда Потурлян е родена през 1971, завършила е Националната художествена академия, специалност “Илюстрация и..

публикувано на 23.04.25 в 06:32