Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Лаптева представя в Пловдив новата си книга

| обновено на 02.11.23 в 14:35 | Интервю
4
Снимка: Личен архив

Романът „Третият слой“ е четвъртата ѝ книга в жанра исторически трилър. Тя е автор на романите "Монетата" (2020), "Божествен аромат" (2021) и "Тайната от Апамея" (2022). Гергана Лаптева е съвременен български писател, автор и на три пътеписа за Южна Америка и Антарктида. По настоящем е ръководител на отдел „Култура“ в Българския антарктически институт. Участник е в седем експедиции до Ледения континент. Името на Гергана Лаптева носи остров „Лаптева“. Наименованието е дадено от Комисията по Антарктически наименования (към МВнР), за приноса на писателката към дейността на България в Антарктика.

Романът „Третият слой“ излиза на трети юни. Базирана на исторически сведения за средновековната българска история, книгата вплита в себе си загадки, шеметна надпревара с времето през три европейски държави и над 700 години, за да разкаже история на папски заговор за убийството на един от най-влиятелните средновековни владетели.

Авторката прави задълбочени проучвания на всички произведения на изкуството, обществени сгради, храмове, исторически забележителности и места, вплетени в сюжета на романа.

Всъщност, идеята за написването на „Третият слой“ идва случайно по време на разходка в художествена галерия във Венеция. А по-късно в библиотека „Марчана“, най-старата и все още действаща обществена библиотека. Там Гергана Лаптева попада на текстове, описващи тайни кодове, използвани за предаване на различна информация, споменава се архивът на Ватикана и връзките на Венецианската република с Константинопол.

Гергана Лаптева гостува в Пловдив по покана на клуб „Аптека за душата“. Романът „Третият слой“ ще бъде представен в конферентната зала на НБ „Иван Вазов“, на 3-ти ноември, от 17.30 часа.

„Аз много обичам да пътувам и всяко мое пътуване, по някакъв начин, го използвам впоследствие в романите, било то като сюжет или като място на развитие на действието. Действието в „Третият слой“ се развива в няколко държави, в няколко града. Започва във Венеция, минава през Рим, Истанбул, по точно Константинопол, защото става дума за една част от историята на Източната римска империя и завършва в България, във Велико Търново. При едно мое пътуване до Венеция, аз имах за цел да напиша роман свързан с ренесансова Италия и някои от художниците, но впоследствие попаднах на доста информация за други събития и случки, които ме заинтригуваха. Така се оказа, че една картина на Тинторето крие няколко слоя, това се подразбира и от заглавието, а в последния слой има скрит надпис, кодиран текст, който главните герои в историята реставраторката Ана Конти и архитектът Франческо Фабиани, успяват да разчетат с помощта на специалисти. Те тръгват по следите на това послание, което се разкрива пред тях, а то ги отвежда от Венеция в Рим, от Рим в Истанбул. Така от град в град, те проучват различни обекти, църкви, манастири търсейки отговор на загадката. 

Изчетох много историческа литература. Посетих всички описани в романа места и обекти, разговарях и се съветвах с историци, запознах се с публикациите на български учени, изследвали периода, за който пиша. Винаги правя подробно проучване, като представям известни, но и малко познати сведения и хипотези. Надявам се, че както аз осъзнах, след написването на книгата, колко неща не съм знаела, така и читателите ще открият нова за тях информация", разказва Гергана Лаптева.

Следващият ѝ роман е почти готов. Той отвежда читателя в Аржентина, в Буенос Айрес, а историята ни връща само сто години назад.

Гергана Лаптева е гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Тази събота "Срещите" питат какво е шамбала

В това августовско утро "Срещите" питат: Какво е ШАМБАЛА и защо пътешественици, изследователи, езотерици не са я открили...  И вярно ли е, че Шамбала е за земята, но не е на земята...  и че енергията на Шамбала е диструктивна за всички онези сърца и умове, които носят омраза?  Гост на СРЕЩИТЕ - издателят Валентин Марков. Слушайте...

обновено на 03.08.24 в 16:43

Тридневният "Балет без граници" започва на Античния театър

Едно от най-престижните събития в областта на балетното изкуство в България през този сезон Международният фестивал "Балет без граници" стартира днес на сцената на Античния театър. Той ще се проведе в рамките на три поредни вечери.  Магията на музиката, професионализмът на участниците, впечатляващата сценография и изяществото на балетните..

обновено на 03.08.24 в 11:40

Хор от диригенти изпя български фолклорен бисер

В град Хамар, наричан северната "Венеция" на Норвегия, се случи нещо изключително: младият пловдивски диригент Илиян Тиганев създаде хор от млади диригенти от цял свят и с тях изпълни българска фолклорна песен, която буквално запали сърцата на всички присъстващи. Илиян Тиганев, който е диригент на Пловдивския хор "Ангел Букорещлиев", е в Хамар за..

публикувано на 02.08.24 в 16:15

Гела е домакин на Гайдарското надсвирване за 21-ви път

Село Гела от днес до неделя за 21-ви път е домакин на Гайдарското надсвирване - най-големият гайдарски празник в Родопите. Богатата фолклорна програма на две сцени, прочутото гайдарско надсвирване, състезания, безплатни уроци по свирене на гайда, демонстрации, занаяти, традиции и родови срещи са само малка част от тридневния празник, който ще събере..

публикувано на 02.08.24 в 09:09

Зам.- кметът Панов и участници в МФФ си размениха подаръци

Сувенири, грузинска ракия, пластики и шапки от фолклорни носии бяха част от подаръците, които участниците в Международния фолклорен фестивал в Пловдив подариха на зам.-кметът Пламен Панов. Това се случи на традиционната среща между Панов и артистите от всички трупи часове преди кулминацията, която е спектакълът на грузинския държавен ансамбъл..

публикувано на 01.08.24 в 14:00