Романът „Третият слой“ е четвъртата ѝ книга в жанра исторически трилър. Тя е автор на романите "Монетата" (2020), "Божествен аромат" (2021) и "Тайната от Апамея" (2022). Гергана Лаптева е съвременен български писател, автор и на три пътеписа за Южна Америка и Антарктида. По настоящем е ръководител на отдел „Култура“ в Българския антарктически институт. Участник е в седем експедиции до Ледения континент. Името на Гергана Лаптева носи остров „Лаптева“. Наименованието е дадено от Комисията по Антарктически наименования (към МВнР), за приноса на писателката към дейността на България в Антарктика.
Романът „Третият слой“ излиза на трети юни. Базирана на исторически сведения за средновековната българска история, книгата вплита в себе си загадки, шеметна надпревара с времето през три европейски държави и над 700 години, за да разкаже история на папски заговор за убийството на един от най-влиятелните средновековни владетели.
Авторката прави задълбочени проучвания на всички произведения на изкуството, обществени сгради, храмове, исторически забележителности и места, вплетени в сюжета на романа.
Всъщност, идеята за написването на „Третият слой“ идва случайно по време на разходка в художествена галерия във Венеция. А по-късно в библиотека „Марчана“, най-старата и все още действаща обществена библиотека. Там Гергана Лаптева попада на текстове, описващи тайни кодове, използвани за предаване на различна информация, споменава се архивът на Ватикана и връзките на Венецианската република с Константинопол.
Гергана Лаптева гостува в Пловдив по покана на клуб „Аптека за душата“. Романът „Третият слой“ ще бъде представен в конферентната зала на НБ „Иван Вазов“, на 3-ти ноември, от 17.30 часа.
„Аз много обичам да пътувам и всяко мое пътуване, по някакъв начин, го използвам впоследствие в романите, било то като сюжет или като място на развитие на действието. Действието в „Третият слой“ се развива в няколко държави, в няколко града. Започва във Венеция, минава през Рим, Истанбул, по точно Константинопол, защото става дума за една част от историята на Източната римска империя и завършва в България, във Велико Търново. При едно мое пътуване до Венеция, аз имах за цел да напиша роман свързан с ренесансова Италия и някои от художниците, но впоследствие попаднах на доста информация за други събития и случки, които ме заинтригуваха. Така се оказа, че една картина на Тинторето крие няколко слоя, това се подразбира и от заглавието, а в последния слой има скрит надпис, кодиран текст, който главните герои в историята реставраторката Ана Конти и архитектът Франческо Фабиани, успяват да разчетат с помощта на специалисти. Те тръгват по следите на това послание, което се разкрива пред тях, а то ги отвежда от Венеция в Рим, от Рим в Истанбул. Така от град в град, те проучват различни обекти, църкви, манастири търсейки отговор на загадката.
Изчетох много историческа литература. Посетих всички описани в романа места и обекти, разговарях и се съветвах с историци, запознах се с публикациите на български учени, изследвали периода, за който пиша. Винаги правя подробно проучване, като представям известни, но и малко познати сведения и хипотези. Надявам се, че както аз осъзнах, след написването на книгата, колко неща не съм знаела, така и читателите ще открият нова за тях информация", разказва Гергана Лаптева.
Следващият ѝ роман е почти готов. Той отвежда читателя в Аржентина, в Буенос Айрес, а историята ни връща само сто години назад.
Гергана Лаптева е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..