Романът „Третият слой“ е четвъртата ѝ книга в жанра исторически трилър. Тя е автор на романите "Монетата" (2020), "Божествен аромат" (2021) и "Тайната от Апамея" (2022). Гергана Лаптева е съвременен български писател, автор и на три пътеписа за Южна Америка и Антарктида. По настоящем е ръководител на отдел „Култура“ в Българския антарктически институт. Участник е в седем експедиции до Ледения континент. Името на Гергана Лаптева носи остров „Лаптева“. Наименованието е дадено от Комисията по Антарктически наименования (към МВнР), за приноса на писателката към дейността на България в Антарктика.
Романът „Третият слой“ излиза на трети юни. Базирана на исторически сведения за средновековната българска история, книгата вплита в себе си загадки, шеметна надпревара с времето през три европейски държави и над 700 години, за да разкаже история на папски заговор за убийството на един от най-влиятелните средновековни владетели.
Авторката прави задълбочени проучвания на всички произведения на изкуството, обществени сгради, храмове, исторически забележителности и места, вплетени в сюжета на романа.
Всъщност, идеята за написването на „Третият слой“ идва случайно по време на разходка в художествена галерия във Венеция. А по-късно в библиотека „Марчана“, най-старата и все още действаща обществена библиотека. Там Гергана Лаптева попада на текстове, описващи тайни кодове, използвани за предаване на различна информация, споменава се архивът на Ватикана и връзките на Венецианската република с Константинопол.
Гергана Лаптева гостува в Пловдив по покана на клуб „Аптека за душата“. Романът „Третият слой“ ще бъде представен в конферентната зала на НБ „Иван Вазов“, на 3-ти ноември, от 17.30 часа.
„Аз много обичам да пътувам и всяко мое пътуване, по някакъв начин, го използвам впоследствие в романите, било то като сюжет или като място на развитие на действието. Действието в „Третият слой“ се развива в няколко държави, в няколко града. Започва във Венеция, минава през Рим, Истанбул, по точно Константинопол, защото става дума за една част от историята на Източната римска империя и завършва в България, във Велико Търново. При едно мое пътуване до Венеция, аз имах за цел да напиша роман свързан с ренесансова Италия и някои от художниците, но впоследствие попаднах на доста информация за други събития и случки, които ме заинтригуваха. Така се оказа, че една картина на Тинторето крие няколко слоя, това се подразбира и от заглавието, а в последния слой има скрит надпис, кодиран текст, който главните герои в историята реставраторката Ана Конти и архитектът Франческо Фабиани, успяват да разчетат с помощта на специалисти. Те тръгват по следите на това послание, което се разкрива пред тях, а то ги отвежда от Венеция в Рим, от Рим в Истанбул. Така от град в град, те проучват различни обекти, църкви, манастири търсейки отговор на загадката.
Изчетох много историческа литература. Посетих всички описани в романа места и обекти, разговарях и се съветвах с историци, запознах се с публикациите на български учени, изследвали периода, за който пиша. Винаги правя подробно проучване, като представям известни, но и малко познати сведения и хипотези. Надявам се, че както аз осъзнах, след написването на книгата, колко неща не съм знаела, така и читателите ще открият нова за тях информация", разказва Гергана Лаптева.
Следващият ѝ роман е почти готов. Той отвежда читателя в Аржентина, в Буенос Айрес, а историята ни връща само сто години назад.
Гергана Лаптева е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Гласуването за плакатите, участващи в седмото издание на Национален ученически конкурс „Плакат–Костадин Отонов“ , се проведе на 14 и 15 ноември 2024 г. чрез онлайн-системата за оценяване в сайта на НХГ "Цанко Лавренов", която е организатор на събитието съвместно с Министерството на културата на Република България. Темата за 2024 г. е „ Всеобща..
Тричленен експертен съвет ще следи културните събития в Пловдив през годината и ще прави по 5 номинации във всеки раздел на награда „Пловдив“. Досега номинации правеха организации, културни институции и всички граждани . Предлага се също раздел „Журналистика“ тя да бъде в общия й план, а не само в сферата на културата. Това става ясно..
„Музикални пространства“ събирана една сцена - виртуозния флейтист Бюлент Евджил от Турция и пловдивската пианистка д-р Велислава Стоянова. Концертът се организира от Генералното консулство на Република Турция и Българско – турски литературен клуб Пловдив с подкрепата на община Пловдив . Тази вечер, 18 ноември, от 18:00 часа в Първо..
За загадката Иван Хаджийски си говорим тази събота с философа Тони Николов в "Срещите". Ученият, който с колело обикаля България, за да нарисува истинския портрет на българина и да каже, че "Душевността на човека се определя от обществения му бит." Слушайт, интересно е.
Близо 100 събития в 13 града са включени в програмата на 12-та поредна Нощ на театрите, която „отваря вратите“ на сценичните изкуства към сърцата на зрителите. Инициативата продължава три дни - от 15 до 17 ноември, а символичното начало на Нощта бе поставено вчера следобед със студио на живо от Драматичен театър – Пловдив. Спектакли,..