Борис Сариков се отличава със своята уникалност и различен начин на работа. Причината е в съчетанието от различни стилове, техники и материали в неговите творби.
Изложбата в галерия „Артистика“ се открива днес, в 18.30 часа. За творбите на известния ни творец ще говори друго голямо име в скулптурата и близък негов приятел, Цвятко Сиромашки.
Фигурите на Борис Сариков изобразяват двойствеността на човека, улавяйки в метал една неустановеност, която поставя под въпрос крехкостта и нестабилността на нашата привидно надеждна реалност.
В своите скулптури той използва камък, дърво, глина, гипс и восък, както и други средства като чекане, монетосечене и инвестиционно леене на бронз, за да съчетае техники от античността през Ренесанса до модерното и съвременното изкуство. От години, той изучава едно мистериозно изкуство - тракийската торевтика. Създава поредица нови произведения в този стил, познат на Запад като "Chasing & Reposes". През 2007 година заминава със семейството си за САЩ, където продължава да търси уникален израз на творбите си. В Колорадо открива едни специфични плоски цветни камъни, които стават неразделна част от скулптурите му.
„Един творец трябва да прескача от една медия в друга, от една техника в друга, за да може по някакъв начин да не остава на едно място, в една техника, в едни и същи материали, които ползва. Навремето, някои от импресионистите са гледали дълго време в черно огледало, за да могат отново да имат усещането за цвят.
Всъщност, идеята е важна, а не материала. Идеята, винаги, е много по-важна и предизвикатеството в мисленето, от самия материал. Посланието ми, като цяло, е малко да намалим звука, да спрем да ръкомахаме, да създадем някаква тишина, да утихнем малко. Всичко това, което е около нас, което ние произвеждаме с нашето его и ако можем да се опитаме да видим онези незабележими неща и може би такива хора. Хора, които не се натрапват, не са много шумни, но те са солта на земята. Има страшно много такива хора и ако успеем да ги видим тези неща, бихме могли да различим и да усетим някаква музика, която се излъчва от тях“, казва Борис Сариков.
Негови творби са излагани в музея Rourke Art Museum в Мурхед, Минесота; галерията Downtown Art Gallery във Фарго, Северна Дакота и галерията Royal St. Art Gallery в Аспен, Колорадо, САЩ.
Сариков получава награда за най-добра скулптура в галерия "Муза" от Longmont Art Coalition в Лонгмонт, Колорадо, САЩ. Негови творби са притежание на белгийското кралско семейство и на частни колекционери от Париж, Ню Йорк, Цюрих, Мюнхен и Осака.
За изложбата, за работата си и смисъла на изкуството, Борис Сариков разказва в предаването „Вход свободен“.
Чуйте, в прикачения файл.
Един от най-значимите артисти на нашето време Ник Кейв ще превърне Античния театър в Пловдив в първа среща с българската публика. Той ще излезе на сцената на 19 август. Сетлистът на турнето включва музика от богатия и вечен каталог на австралиеца – от дискографията на Nick Cave & The Bad Seeds до неговите солови проекти. Компания на сцената му..
Изложбата „Градът и Левски“, която се открива тази вечер в художествената галерия в Карлово, представя селектирани творби от фонда на галерията. Те са в областта на графиката, живописта и скулптурата. Експозицията е посветена на 19 февруари, деня на гибелта на Апостола на свободата, който в родния му град се отбелязва с редица..
"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и заразсъждаваха "що е то европейска солидарност". И като как ще се случи, че национализмите и популизмите вече строят нови стени. Когато греховете на Европа все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство. Проф...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 5 . 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ярослав Хашек. Приключенията на добрия войник Швейк през световната война. 909 стр., тв. к., 6А, Захарий Стоянов, 2025. Даворин Ленко. Психопорно. 376 стр., 5А, Колибри, 2025...
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..