Ивинела Самуилова е един от популярните и обичани, съвременни, български автори. От дебютния ѝ роман „Животът може да е чудо“ до последния, „От върха на перото“, авторката утвърждава веруюто си, че човек няма нужда от поучения, а от вдъхновение за живота.
Тази вечер, от 18.00 часа, в Епископска базилика на Филипопол е премиерата на новата ѝ книга "От върха на перото".
Романът „От върха на перото“, освен че отправя вдъхновяващо послание, ни напомня деликатно за отговорността към нашите деца, отвеждайки ни до най-дълбокия източник на личната ни и национална жизнеспособност.
Познатата на читателите, главна героиня, от книгите „Бабо, разкажи ми спомен“ и „Тъй рече баба Ега“, посещава любимия си Търновград. Целта ѝ е да разгледа стенописите в Арбанашките църкви заради материал за светостта, върху който работи. Но, когато случайно попада на обява за уроци по калиграфия, тя решава да пооправи и почерка си. Срещата ѝ с възрастния калиграф Владимир, обаче, се оказва начало на неподозирано, по своята дълбочина, духовно пътешествие. Краснописанието не само ще възроди душата ѝ, но и ще я отведе при тайната на старобългарската книга. А, физиката и метафизиката се оказват една и съща страна на битието, в което пребивава човекът, копнеещ да осмисли земния си живот, да го извая красиво, да го изпълни с добро и радост.
„Тази идея за калиграфското изкуство ми даде една много широка платформа, от която да развия историята си. Понеже в нея се включват всички тези идеи, за които говоря. Има я и красотата, има го и преобразяването, защото както казва един от героите, не само човек изписва буквата, а и буквата изписва човека. Ние сме свързани със словото по един много по-съкровен и дълбок начин, отколкото си представяме в ежедневието или използваме. Писането, краснописанието разкрива едни неочаквани аспекти и възможности за развитието на човека, като личност, изследване на неговия потенциал, за подреждане на неговия вътрешен свят така, както калиграфите подреждали чрез буквите словото и както за тях то е било свещено занимание. То е било небесно занимание, защото в крайна сметка словото е самият Бог. Езикът е огледало както на народа, така и на отделната личност. Почеркът е една кардиограма на човека, а отношението към езика е кардиограма на времето, в което живеем“, казва Ивинела Самуилова.
На представянето на книгата, тази вечер, ще присъства и Антоанета Кисьова, калиграф и иконограф от Пловдив, вдъхновила писателката да развие идеята за това как човек може да живее живота си по-красиво и със стремеж към съвършенство. Тя ще демонстрира изкуството на калиграфията, за всички присъстващи на представянето.
За новата си книга, писателката Ивинела Самуилова, разказва в предаването „Вход свободен“.
Чуйте, в прикачения файл.
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя". Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 23 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А,..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..