Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спектакъл събира виртуози на музиката, балета и поезията

Премиерното представяне на танцово-поетичния концерт „Там, където не сме“ събира виртуози на музиката, актьорското майсторство и балета на сцената на Драматичен театър – Пловдив в Нощта на театрите 18 ноември.

Пианистката с международна кариера Венета Нейнска, актрисата  с редица запомнящи се роли в киното Дария Симеонова и солистите на балет „Арабеск“ Виктория Петрова и Васил Дипчиков ще преплетат класическата музика  на Фредерик Шопен със стиховете на Георги Господинов в спектакъл, който обединява трите изкуства – поезия, музика и танц.  Господинов е един от най-превежданите и награждавани български автори, носител на престижни литературни награди, сред които международната награда „Букър“ и „Премио Стрега Еуропео“.

Организаторите от Sofia Art Institute   избират заглавието на неговата стихосбирка „Там, където не сме“ за своя първи проект, заявявайки намерението си за създаване на значима културна платформа, в която обучението по всички изкуства да е на високо ниво, а адаптирани версии на образователните им програми да бъдат  имплементирани в цялата страна, достигайки и до деца в неравнопоставено положение.

Интервю - звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10

"Момо или животът пред теб" с премиера в Кукления театър

Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари.  Представлението е предназначено за възрастната аудитория.  Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..

публикувано на 21.02.25 в 12:30

Премиера в Пловдив на филма за Милен Цветков

"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..

публикувано на 21.02.25 в 10:14

В община "Родопи" кукери гонят злото

За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..

обновено на 21.02.25 в 08:52

Спомен за първата българска околосветска пътешественичка

Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..

публикувано на 21.02.25 в 07:10