Европейската титла на българските шахматистки е закономерен успех, защото момичетата работиха много отговорно и всеотдайно. Момичетата хвърлиха много средства ,за да участват в подготовка и състезания. Очаквах нещо голямо, вярвах във Вики и момичетата, каза пред Радио Пловдив бащата на пловдивчанката Виктория Радева Славей Радев, който е и неин треньор.
Тове е страхотен невероятен успех за българския шахмат. За нас най- важният фактор е бил финансирането, защото всеки месец трябва да ходиш на състезания, ние като родители сме търсили средства и спонсори, защото вярвахме в потенциала, разказа Радев и изрази надежда, че сега ще могат по- лесно да осигуряват финансирането на отбора.
"Българките са не само най- умните, но и най- красивите в Европа и то се вижа от снимките им", убеден е Славей Радев. Според него момичетата могат могат да бъдат добър пример за цяло едно поколение и то добър пример, а не като във футбола, "където се бият и трошат". "Спортът трябва да обединява и възпитава, той е социална дейност. Ние доказахме, че може без милиони, както е във футбола, да покоряваме върха. Представете си, ако една стотна от тези средства, които се даваха за футбола, бе дадена на шахмата какви огромни успехи щяхме да имаме", коментира бащата - треньор.
Той цитира статистиката, според която шахматът е вторият спорт след футбола с най- много картотекирани играчи. Проблемът е, че турнирите са много тежки, че няма друг спорт, в който една партия започва в 3 часа следобед и не знаеш кога ще свърши, обясни Славей Радев.
Бащата разказа, че Вики е играла с 39 градуса температура срещу Азербайджан. По време на партията няколко пъти й е прилошавало и се наложило да повръща, но успяла да прикрие здравословното си състояние от съперницата, за да не се възползва от него. Една малка грешка и може да обърне партия qкоято се играе с часове, подчерта Радев и добави, че момичетата са изложени на огромно напрежение, което отстрани не може да се види. По думите му след всеки турнир момичетата губят по 5-6 килограма от теглото си.
"Специално това поколение шахматистки са израснали заедно, заедно ходеха по състезания. Те от малки знаят, че всеки лев е важен за турнирите и това ги мотивираше. Успехът рано или късно идва закономерно и момичетата го доказаха", каза бащата на Вики. В деня на Християнското семейство Радев той подчерта, че тези момичета имат родители, които ги подкрепят и се грижат за тях.
Почетен гражданин на Пловдив е и Антоанета Стефанова. През 2004-та година тя стана най- младият носител на званието.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..