Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алтернативният бюджет на ИПИ елиминира дефицита

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС

По-ниски осигуровки, нулев данък за реинвестираната печалба, съкращаване на неефективните разходи и свиване на бюджетния дефицит до 1.5% от БВП предлага Институтът за пазарна икономика (ИПИ) в поредния 21-ви Алтернативен бюджет. Това съобщи в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив Петър Ганев от ИПИ. 

"Целта е да представи един алтернативен поглед към държавните финанси – малко по-провокативен и смел, и да покаже как биха изглеждали те при различни политики", посочи той. 

По думите му при представянето на алтернативната финансова рамка се е получила интересна дискусия, като обединителната нишка е алтернативния поглед, който елиминира дефицита. 

"Това, което ние сме заложили е по-нисък дефицит в рамките на 1,5% и то вследствие на доста по-смели реформи, затова не е елиминиран дефицитът в първата година, но в дългосрочен план, през следващите две години ние залагаме във нашата рамка той да се сведе до 0%. Съответно при тази политика и дългът не се покачва, той остава на същите нива като в момента, тъй като правителственият план все пак залага по 2-3% на година, което е нормалко, когато имаш дефицит. Така че доста по-консервативен подход и доста по-бързо елиминиране на дефицита. Това е стратегията, която следвахме в дълъг период, може би 20 години и повече в България дефицитът беше около нулата или се планираше в средносрочен план да падне до нулата. Сега сме в нова ситуация, в която дори в средносрочен план планираме дефицит до 3%, което си е около 6,5 млрд. лв. на година", коментира Ганев.

Той обясни, че фокусът, който поставят от ИПИ е, че целта на бюджетът е да провокира чрез политика България да настигне страните в Централна и Източна Европа, както и Балтийските републики, които вече са в някои случаи до 90% от средноевропейското равнище на доходи, а страната ни все още е на 60%. 

"Виждаме, че в тези страни нивото на инвестиция е доста по-сериозно и устойчиво през годините. И затова едната от идеите, които предлагаме в сферата на данъците е нулевата ставка за реинвестираната печалба, а технически това е моменталната амортизация, когато купуваш машини. Т.е., ако дадена компания купи машини и оборудване за производство, тя може още на първата година да начисли пълната амортизация и да й падне данъчния резултат и ефективния данък, който плаща. Това е опит през данъчна политика да провокираш компаниите да инвестират, тъй като вече имат и стимул да го правят", подчерта икономистът.

Според него другата промяна е по-сериозното намаление на осигурителната тежест, тъй като това остава най-голямата тежест върху труда. 

Петър Ганев коментира и оставката на Борислав Михайлов. По думите му докато не се проведе новия конгрес на БФС и няма някаква нова власт, която да се сформира във футболния съюз, ако въобще може да се сформира, защото там има юридически казуси, доста кандидати може да се появят, темата ще остане висяща още два-три месеца и вече след провеждането на нов конгрес ще има възможност за отпушване. "Няма как, след като Борислав Михайлов е в оставка и има временно управление, да очакваме някаква промяна", категоричен беше той. 

Според него държавата трябва да приложи има комбинации от мерки, за да се оправи футболът,  не може само да се хвърлят пари в инфраструктура. 

"Това видяхме в Пловдив – сравнително хаотично, то не  е резултат от дългосрочна програма или политика, а просто няколко решения първо на правителството, после на общината, която вече нямаше и избор, все пак двата стадиона трябваше да се довършат.  Да те, ще станат хубави, но само по себе си това не променя футбола в Пловдив. Виждаме, че привърженици на двата отбора също протестират и спрямо БФС, понякога и помежду си, видяхме най-различни вълнения в двата клуба. Така че по-скоро трябва да се търси решение, което е класическо, както се е случило в Англия и по света в края на 80-те и началото на 90-те. Ако държавата влиза с пари в инфраструктура, тя да търси насреща промяна, прозрачност, институции, които да работят, правила, разделяне на лига и футболен съюз, адекватно управление и комерсиално на професионалния футбол в това число и телевизионните права, които са най-големия приход. Т.е. трябва да е комбинация от мерки. Не може само да хвърляш пари и да казваш: "Ами то нищо не се променя, а ние хвърлихме 50 милиона". Но това е наложително. От друга страна пък, колкото и да го променяш този футбол, ако нямаш добра инфраструткура, ти вече си изостанал безкрайно от това, което се случва в Европа", заключи Петър Ганев. 

Чуйте още в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазаржик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Код "жега". Как да се предпазим?

За първи път за  тази година обявиха оранжев код за опасни  горещини. Предупреждението е от Националния институт по  метеорология и хидрология  и е в сила за цялата страна. В Пловдив температурата ще е 38 градуса.  Прогнозата на синоптиците е, че температурите у нас ще продължават да се повишават и през следващата седмица. Очкванията..

публикувано на 12.07.24 в 12:57

Делян Пеевски и Ахмед Доган са от едно и също котило

"Йордан Цонев, който се вижда като най-близкия човек на Делян Пеевски в момента, каза по една от националните медии голяма лъжа - че е бил 25 години в ДПС с Доган. Въпреки че е финансист, той явно може да смята само пари, защото, ако върнем назад времето с 25 години, ще се видим в 1999 г. Тогава той заедно с мен беше в парламентарната група на СДС в..

публикувано на 12.07.24 в 11:51

"Флирт" идва, потърсете лекар при неразположение

В България няма данни  за регистрирани случаи на новия щам „Флирт“. Подвариантът FLIRT на коронавируса обаче все по-активно настъпва в Гърция и е въпрос на време да стигне и до нас. За превенцията, симптомите и мерките свързани със заболяването, коментар на  д-р Христиана Бацелова – епидемиолог и преподавател в Медицински университет Пловдив:..

публикувано на 12.07.24 в 10:12

В планинския туризъм трябва да има етика

"Професията планински водач във вида си в момента у нас при новите условия е умираща. Той не може да бъде едно лице, което  води хората от една до друга точка, без никаква друга услуга и без да е полезен на хората. Те просто си пускат телефоните, за да стигнат. И това поставя въпроса за какво изобщо ни е необходим планинският водач". Това попита Момчил..

публикувано на 12.07.24 в 09:35