Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Инди- Рома" обучи педагози за работа в мултикултурна среда

В края на месец септември приключи проектът на фондация „Инди- Рома“ „Повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти и обучение на образователни медиатори в 15 училища и детски градини“. Той е финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

Целта на проекта е да помогне за създаването на позитивна образователна среда и успешна образователна интеграция на децата и учениците, чийто майчин език не е български. 

Път към нея е обучението на педагогическите специалисти за работа в мултикултурна среда. Да познават навиците, културата, нуждите на децата от ромските семейства ще им помогне да общуват по- лесно с родителите и да създадат взаимно доверие, разказа предеседателят на фондация „Инди- Рома“ Албена Костадинова.

По думите й, когато педагозите се запознаят с културата, навиците, ценностите на общността, те осъществяват по - близък контакт и с децата, и с родителите, стават съпричастни и по- лесно получават доверието на семейството. Това им помага да мотивират не само посещението в училището, но и ангажимент от страна на родителите - да посещават родителските срещи, да споделят проблемите и да участвата в решаването им.

Проектът се реализира в Асеновград, Пазарджик, Стамболийски и Садово в училища и детски градини с 2766 деца, от които 2337 са с майчин език, различен от българския. 262- ма педагогически специалисти и 11 образователни медиатори научиха нови подходи в работата си, които да им помогнат да общуват по- лесно със семействата на тези деца, да ги убеждават, че образованието е важно за тях самите и да създадат по- голямо доверие. 

Това е процес, в който осподелянето на опит и съветите на експертите са особено важни, каза Славка Апостолова, директор на училище „Св.Св. Кирил и Методий“ в пазарджишкото село Мало Конаре. 22-ма педагози и медиатор се  включиха в семинарите на проекта.

Славка Апостолова споделя, че подобни обучения носят сигурност на колегите й, правят ги по- уверени да общувата с децата от ромската общност и със семействата им, които нерядко са  и разделени, родителите са в чужбена и децата се отглеждат от баба и дядо.

Репортаж за проекта можете да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44