Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ротацията ще е моментът с най-голям политически заряд

Теодор Славев
Снимка: Личен архив

Анализ на политическите нагласи и как се движат амбициите за власт на ДПС, както и поредицата дебати за бюджет, устойчивост на сглобката и накъде след нова година, говорим с политолога д-р Теодор Славев. 

„Реабилитацията на Пеевски паралелно се движи по линията на промените в Конституцията, защото за тях е необходимо мнозинство, което надхвърля това на ГЕРБ и ПП, които имат обикновено мнозинство. Но за промените в Конституцията, която е една от основните цели на това мнозинство, трябват и ДПС, които през г-н Пеевски, извън промените в Конституцията и евроатлантическия курс, започнаха все по-осезаемо да присъстват във всички сфери на управлението - от протестите, през Руската църква в София, до почистването на снега, през разпределението на бюджета и т.н.", коментира в предаването "Точно днес" Славев.

Според него последният скандал е много показателен за това, което сегашното мнозинство също не може да преодолее, а именно, как се избират хората в регулаторите. 

"В момента в проекта за изменение на Конституцията има текст, който казва, че трябва да се завишат стандартите за избор на регулаторите и второ, има едно национално представително социологическо проучване, което следващата седмица ще публикуваме и обявим, според което с най-голям процент хората подкрепят именно тези промени в Конституцията, да се завишат стандартите и процедурите при избор на независимите регулатори. Това са може би най-чувствителните парламентарни дейности, защото става дума за конкретни хора. Но ето, излизат сигнали и медийни публикации, че кандидат е бил разследван, че има някакви съмнения около него, доклади на ДАНС. В тоя смисъл в България, ако искаме ние да имаме работещи институции, трябва да разберем, че не може партиите да предлагат хора там само, за да индуцират влияние и да имат достъп до големи финансови потоци. Трябва да освободим регулаторите от този тип зависимости. Там трябва да влизат професионалисти и хора, за които е доказано, че няма да слушат партийни централи. Защото тези институции - НЗОК, БНБ, КЗК, в момента над 16 органа стоят извън мандат, част от тях е Висия съдебен съвет (ВСС) и инспектората към него, а ВСС избира следващия главен прокурор. Това отговаря и на въпроса, доколко е гъвката "сглобката", какво ще се случва с парламентарното мнозинство", смята политологът. 

Той припомни, че има управленска декларация в парламента от 6 точки, подписана от двете антагонистични партии ПП и ГЕРБ,  преди да започнат да управляват заедно. В нея са включени Шенген, еврозоната, Планът за възстановяване и устойчивост и конституционните реформи. 

"За да съдим има ли смисъл да продължава "сглобката", трябва да видим какво работят и изпълняват по тези неща, това е преценката", подчерта Тоодор Славев. 

Той посочи, че ротацията ще бъде моментът с най-голямо политическо напрежение и заряд, защото тогава ще се сменят министри. По думите му мнозинството ще плава около избора за главен прокурор. 

"В този смисъл, ако в момента има договорка кои да са членовете на ВСС, но това изисква и ДПС, и ГЕРБ и ПП, то те ще стоят до лятото. Ако няма такъв, са възможни два сценария - или ново мнозинство в рамките на този парламент, което да избере членовете на ВСС, или ако няма договорка - предсрочни избори 2 в 1", прогнозира политологът.

Чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00

Все още липсва единна система за обхват на хората със зависимости

В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..

публикувано на 21.11.24 в 10:14

Разцеплението в ПП-ДБ е тактическо, Борисов го е страх

Еднозначно вървим към избори, май , заяви пред Радио Пловдив  журналистката Стояна Георгиева , главен редактор на сайта  mediapool.bg. Тя нарече разцеплението в ПП-ДБ тактическо и припомни, че от ДБ са деклалирали, че не искат да влизат в някакво мнозинство, в окето участва и партия  "Възраждане". Затова, по думите й, е логично тези..

публикувано на 20.11.24 в 16:55

Борисов иска да избяга от отговорност и протака

"Пипането с нечисти ръце на Конституцията е част от факторите, които ни вкараха в тази криза. Конституционните промени, осигурени с подписа на Делян Пеевски от старана ПП-ДБ са причините за кризата, на която сега виждаме  проявленията.  Блокажът на Парламента, и то рекордно дълго време, издава това, че политическата криза навлиза в ново качество и..

публикувано на 20.11.24 в 16:29

Памет за репресираните през 1953 година тютюноработници

Мемориална плоча в памет на репресираните от комунистическата власт тютюноработници при стачката през 1953 г. беше открита в Пловдив по инициатива на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ и Клуб на жените ДСБ Пловдив, с подкрепата на Министерството на отбраната.  Пловдивската стачка през 1953 г. е стачка на тютюноработничките срещу..

публикувано на 20.11.24 в 06:14