На 8 декември, художникът Сули Сеферов отбелязва своя 80 годишен юбилей, с изложба в галерия „Артистика“ - „Сули Сеферов и приятели. Юбилейна изложба“. Тодор Тодоров, Евгений Кузманов и поетесата Кети Бозукова са част от събитието. Откриването на изложбата е този петък, от 18.00 часа.
Името на Сули Сеферов започва да се чува още от първите години на самостоятелната му кариера, като художник. И до днес, той често цитира и следва сакралната фраза на своя учител проф. Илия Петров, че човек трябва „да уважава занаята“. Приказната живопис, която Сули Сеферов създава, показва отношението му към изкуството и неговата душевност.
Художникът е роден в София. Родителите му са кореняци софиянци. Завършил е Национална художествена академия в София през 1969 година, в класа на проф. Илия Петров, специалност "Живопис". През 1972 година специализира за една година в Москва, в „Суриковската художествена академия“. Участвал е във всички общи Национални изложби и в много български представяния в чужбина, в страни като Канада, Сащ, Гърция, Кувейт, Франция, Мексико, Полша, Швейцария, Япония, Англия, Югославия, Германия и други страни. Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Пушкинския музей в Москва, галерия „Лудвиг“ в Кьолн, почти всички галерии в България и много частни сбирки в страната и чужбина. Носител на много български и чужди награди, и отличия.
„Много често ме питат, защо от София отиваш да правиш юбилейна изложба в Пловдив?“, споделя Сули Сеферов. „Първо, защото имам доста приятели в Пловдив и заради любезната покана. Освен това, моята майка, която е родена в София, на 4 годишна възраст, заедно със семейството ѝ се преселват в Пловдив, защото нейният баща, моят дядо, е бил занаятчия и е имал работа там. Докато беше жива, тя говореше много за Пловдив. Беше влюбена в този град, защото е живяла 28 години в него. Цялото ѝ детство и младостта ѝ са преминали там. Така, че се чувствам, по някакъв начин, много близък с Пловдив и заради мои приятели, големи художници от града, които вече ги няма“, казва още Сули Сеферов.
Но, където и да пътува по света, той признава, че винаги се е чувствал балканец. Неговата привързаност към родната земя и към обикновения човек, проличават и в неговите творби.
„В моя род има представители от почти всички балкански страни. Не мога да се причисля към едни или други, за да бъда толерантен към всички казвам, че съм балканец. Знам и добродетелите на балканските народи, милосърдие, състрадание, чувството за общност, нещо характерно за нашите хора тук. Това не трябва да се губи“, категоричен е художникът.
За него, професор Ивайло Знеполски споделя: ,,Твоите картини, рисувани с рядка за нашето съвремие чувствителност припомнят на всички нас общите ни човешки корени и пречистено, като послание, ни възвръщат упованието в непреходните ценности.“
Художникът Сули Сеферов е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте, в прикачения файл.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..