Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сули Сеферов с юбилейна изложба в галерия „Артистика“

| обновено на 05.12.23 в 14:26 | Интервю
Снимка: галерия "Артистика"

На 8 декември, художникът Сули Сеферов отбелязва своя 80 годишен юбилей, с изложба в галерия „Артистика“ - „Сули Сеферов и приятели. Юбилейна изложба“. Тодор Тодоров, Евгений Кузманов и поетесата Кети Бозукова са част от събитието. Откриването на изложбата е този петък, от 18.00 часа.

Името на Сули Сеферов започва да се чува още от първите години на самостоятелната му кариера, като художник. И до днес, той често цитира и следва сакралната фраза на своя учител проф. Илия Петров, че човек трябва „да уважава занаята“. Приказната живопис, която Сули Сеферов създава, показва отношението му към изкуството и неговата душевност.

Художникът е роден в София. Родителите му са кореняци софиянци. Завършил е Национална художествена академия в София през 1969 година, в класа на проф. Илия Петров, специалност "Живопис". През 1972 година специализира за една година в Москва, в „Суриковската художествена академия“. Участвал е във всички общи Национални изложби и в много български представяния в чужбина, в страни като Канада, Сащ, Гърция, Кувейт, Франция, Мексико, Полша, Швейцария, Япония, Англия, Югославия, Германия и други страни. Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Пушкинския музей в Москва, галерия „Лудвиг“ в Кьолн, почти всички галерии в България и много частни сбирки в страната и чужбина. Носител на много български и чужди награди, и отличия.

„Много често ме питат, защо от София отиваш да правиш юбилейна изложба в Пловдив?“, споделя Сули Сеферов. „Първо, защото имам доста приятели в Пловдив и заради любезната покана. Освен това, моята майка, която е родена в София, на 4 годишна възраст, заедно със семейството ѝ се преселват в Пловдив, защото нейният баща, моят дядо, е бил занаятчия и е имал работа там. Докато беше жива, тя говореше много за Пловдив. Беше влюбена в този град, защото е живяла 28 години в него. Цялото ѝ детство и младостта ѝ са преминали там. Така, че се чувствам, по някакъв начин, много близък с Пловдив и заради мои приятели, големи художници от града, които вече ги няма“, казва още Сули Сеферов.

Но, където и да пътува по света, той признава, че винаги се е чувствал балканец. Неговата привързаност към родната земя и към обикновения човек, проличават и в неговите творби.

„В моя род има представители от почти всички балкански страни. Не мога да се причисля към едни или други, за да бъда толерантен към всички казвам, че съм балканец. Знам и добродетелите на балканските народи, милосърдие, състрадание, чувството за общност, нещо характерно за нашите хора тук. Това не трябва да се губи“, категоричен е художникът.

За него, професор Ивайло Знеполски споделя: ,,Твоите картини, рисувани с рядка за нашето съвремие чувствителност припомнят на всички нас общите ни човешки корени и пречистено, като послание, ни възвръщат упованието в непреходните ценности.

Художникът Сули Сеферов е гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Матей Матеев, Стела Митева-Динкова, Елена Тамамджиева

Първи фестивал "Творците" през август в Пловдив

Проф. д-р Стела Митева-Динкова, зам.-ректор по учебната дейност в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“, Елена Тамамджиева – член на управителния съвет на Дружеството на писателите в Пловдив, и художникът Матей Матеев бяха гости в първото августувско издание на предаването Клуб "Неделя". Поводът бе..

публикувано на 05.08.24 в 15:44

Преге - предаване за света на книгите, 03 - 09 август

В предаването за книги на Радио Пловдив на 03.08.202 4г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“: Камила Лекберг, Хенрик Фексеус. Мираж. 512 стр., ок. 6А, Колибри, 2024. Дейвид Балдачи. Само лъжи. 432 стр., ок. 5А, Обсидиан, 2024. Ема Коуел. Любовната песен на острова. 360 стр., ок. 4А,..

публикувано на 05.08.24 в 11:54

Тази събота "Срещите" питат какво е шамбала

В това августовско утро "Срещите" питат: Какво е ШАМБАЛА и защо пътешественици, изследователи, езотерици не са я открили...  И вярно ли е, че Шамбала е за земята, но не е на земята...  и че енергията на Шамбала е диструктивна за всички онези сърца и умове, които носят омраза?  Гост на СРЕЩИТЕ - издателят Валентин Марков. Слушайте...

обновено на 03.08.24 в 16:43

Тридневният "Балет без граници" започва на Античния театър

Едно от най-престижните събития в областта на балетното изкуство в България през този сезон Международният фестивал "Балет без граници" стартира днес на сцената на Античния театър. Той ще се проведе в рамките на три поредни вечери.  Магията на музиката, професионализмът на участниците, впечатляващата сценография и изяществото на балетните..

обновено на 03.08.24 в 11:40

Хор от диригенти изпя български фолклорен бисер

В град Хамар, наричан северната "Венеция" на Норвегия, се случи нещо изключително: младият пловдивски диригент Илиян Тиганев създаде хор от млади диригенти от цял свят и с тях изпълни българска фолклорна песен, която буквално запали сърцата на всички присъстващи. Илиян Тиганев, който е диригент на Пловдивския хор "Ангел Букорещлиев", е в Хамар за..

публикувано на 02.08.24 в 16:15