След проведени разговори с министъра на финансите има положителни знаци, че в крайния вариант на бюджета, парите за сектора „Култура“ могат да бъдат променени – съобщи в интервю за Радио Пловдив депутатът от ресорната парламентарна комисия Стоян Михалев.
По думите му, в България още не е дошъл момента, когато политиците ще разберат, че културата не е разход, а инвестиция в бъдещето.
През цялото време на „Прехода“ това така и не се случи. Парите са хронично недостатъчни. Но и само с пари нещата няма да се случат, не и там, където няма реформи. От друга страна, България никога не е имала толкова много пари, колкото има в момента. Оказва се обаче, че не винаги този сектор успява да усвои с проекти финансирането и така то се връща обратно – обясни известният музикант и автор на легендарни хитове, а понастоящем депутат – Стоян Михалев.
„Смятам, че в България още не е дошъл моментът, когато политиците ще разберат, че културата не е разход, а е инвестиция в бъдещето. За съжаление, в годините на прехода, това не се случваше. И някак много е трудно тази представа да бъде наложена. Тя ще дойде по естествен път, най-малкото със смяната на поколенията. Но може да се струва, че парите за култура са малко днес, спрямо обаче предишни периоди, те са много по-големи. Защото всички говорят за процент, наистина 0,4% звучи малко, но зависи каква е базата върху която се изчислява“, каза пред Радио Пловдив по повод насрочения за днес протест на културните дейци Стоян Михалев, известен певец, който сега е депутат и член на парламентарната комисия по култура и медии.
Той подчерта, че в България никога не е имало толкова много пари, колкото има в момента. Никога не е имало БВП от 200 милиарда, както е тази година, е рекорден. Миналата година от бюджета за култура са върнати 50 милиона лева, защото този сектор не е успял да ги усвои.
„Без реформи това няма как да стане, защото когато няма административен капацитет, който да усвои тези средства и да ги разпредели, тези средства се връщат, така е“, каза още Стоян Михалев.
Депутатът допълни, че между първо и второ четене на Бюджет-2024 година ще се водят разговори за исканията на работещите в сферата на културата за увеличение на средствата и повишение на работните заплати.
Цялото интервю със Стоян Михалев можете да чуете в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..