Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програмите в началния етап водят до натрупване на дефицити

Учебните програми в началния етап трябва да се преосмислят, тъй като те водят до натрупване на дефиците в учениците, които продължават до 7-8 клас, а понякога и до 10-12 клас.  Това коментира Юлиян Петров, който ръководи синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, дни след като станаха ясни лошите резултати на българските ученици от изследването PISA. 

Според него вината не е в делегирания бюджет, при който  парите следват ученика, тъй като средства за образование винаги са необходими, а и заплатите на учителите не са чак толкова високи.

Юлиян Петров подчерта, че взимане на добри практики от чужбина едно към едно и прилагането им у нас не биха подобрили ситуацията. 

„Трябва да се промени статуквото, което се е изградило. Необходима е промяна на психологията между 7 и 8 клас, според която целта е да се влезе в рейтингово училище. 

Така се дават купища пари за уроци, насочени към 1-2 учебни дисциплини, за да стигнем до училище, което смятаме, че ще ни даде нещо фундаментално. В същото време се загърбват останалите дисциплини, които са не по-малко важни и потребни в практиката.

Трябва да работим всички училища да бъдат достатъчно атрактивни“, каза Петров и подчерта, че синдикат „Подкрепа“ е притеснен от лошите резултати. 

Подчерта, че те показват, че българската образователна система трябва да се промени, да се преорентира към европейските изисквания, да бъде по-функционална. 

„Обществото ни трябва да признае, че образователната ни система е неуспешна в тази посока. Възпитанието и социализацията у нас до голяма степен изостават“, каза Петров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17