Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програмите в началния етап водят до натрупване на дефицити

Учебните програми в началния етап трябва да се преосмислят, тъй като те водят до натрупване на дефиците в учениците, които продължават до 7-8 клас, а понякога и до 10-12 клас.  Това коментира Юлиян Петров, който ръководи синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, дни след като станаха ясни лошите резултати на българските ученици от изследването PISA. 

Според него вината не е в делегирания бюджет, при който  парите следват ученика, тъй като средства за образование винаги са необходими, а и заплатите на учителите не са чак толкова високи.

Юлиян Петров подчерта, че взимане на добри практики от чужбина едно към едно и прилагането им у нас не биха подобрили ситуацията. 

„Трябва да се промени статуквото, което се е изградило. Необходима е промяна на психологията между 7 и 8 клас, според която целта е да се влезе в рейтингово училище. 

Така се дават купища пари за уроци, насочени към 1-2 учебни дисциплини, за да стигнем до училище, което смятаме, че ще ни даде нещо фундаментално. В същото време се загърбват останалите дисциплини, които са не по-малко важни и потребни в практиката.

Трябва да работим всички училища да бъдат достатъчно атрактивни“, каза Петров и подчерта, че синдикат „Подкрепа“ е притеснен от лошите резултати. 

Подчерта, че те показват, че българската образователна система трябва да се промени, да се преорентира към европейските изисквания, да бъде по-функционална. 

„Обществото ни трябва да признае, че образователната ни система е неуспешна в тази посока. Възпитанието и социализацията у нас до голяма степен изостават“, каза Петров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нова социална платформа стартира в Пловдив

Платформата „Портал за грижа“ е ориентирана към намиране на старчески дом или хоспис. Услугата е напълно безплатна, със свободен достъп за всеки, който има нужда от съдействие. Улесняването на достъпа до такава информация е една от основните цели на платформата. Тя функционира на територията на цялата страна, като търсенето на подходящ..

обновено на 04.12.24 в 17:23

БАБХ изпусна ситуацията с чумата и тя излезе извън контрол

Ситуацията в страната с огнищото на чума по овцете във Велинград е стряскаща. Ако това огнище на чума бъде изтървано има риск да настъпи в други краища, коментира пред Радио Пловдив Бойко Синапов, който е председател на Обединени български животновъди. Той подчерта, че има притеснения от много животновъди от разпространение на заболяването. По..

публикувано на 04.12.24 в 16:06

Вместо Народно, това е вече "Разнородно събрание"

Четвърта седмица и рекордни опити за избор на парламентарен председател. 38 дни след изборите и 23 дни след конституирането на 51-то НС продължава това безкрано дълго заседание.  Безплодно, безидейно и опасно, защото с действията си и риториката си, депутатите дискредитират себе си и самата институция – коментира ситуацията социологът Елена..

публикувано на 04.12.24 в 15:53

"Майстор на покриви" от Ново село завлече 35 000 лева от семейство

Пловдивчанка съобщи в социалната мрежа за пореден измамник по схемата с ремонт на покриви и строителни услуги. Николай Янчев е от Ново село, община Стамболийски, представял се за майстор на покриви и други ремонти и успял да завлече нея и семейството й с близо 35 000 лева.  Елена Данаджиева и съпругът й са подписали договор с него за ремонт на..

публикувано на 04.12.24 в 14:40

Панагюрище е пример за успешно публично- частно партньорство

В Община Панагюрище се реализират проекти на стойност 30 милиона лева, финансирани от държавния бюджет. Голяма част от тях са насочени към решаването на основния проблем, а именно водоснабдяването на града. Това заяви кметът на Панагюрище Желязко Гагов, който се включи в срещата на бизнеса и общините, организирана от вестник „Капитал“...

публикувано на 04.12.24 в 12:47