Бюджет 2024 ще бъде обсъден на извънредно заседание на парламента. На първо четене депутатите ще обсъдят финансовата рамка за догодина, която е изчислена при ръст на икономиката от 3,2 %, средносрочна инфлация от 4,8 на сто и дефицит от три на сто на начислена основа. Преди това финансовата комисия в Народното събрание ще гласува на второ четене бюджетите на държавното обществено осигуряване и на Здравната каса.
Президентът Румен Радев по-рано предупреди, че може да наложи вето, визирайки подозренията от появили се информации за евентуалната продажба на поземлен фонд. Финансовият министър Асен Василев определи това като „фалшива новина“, подобно действие бе отречено и от премиера Николай Денков.
Иначе се очаква ръст на доходите от 11 % догодина. Това е и процентът, с който от юли ще бъдат увеличени пенсиите. Текстовете трябва да бъдат окончателно гласувани в бюджетната комисия. За здраве са отделени над 8 милиарда лева, които също трябва да бъдат потвърдени на ниво ресорна комисия. Приоритетни за страната ни остават отбраната, образованието, социалната политика и здравеопазването.
Бюджетът е изчислен при параметри, които покриват критериите от Маастрихт за влизане в еврозоната с изключение на инфлацията. Неведнъж от управляващите са изразявали надежда, че страната ни ще успее да изпълни и този показател, а отговорът дали целевата дата 1 януари 2025 година за въвеждане на еврото е постижима ще бъде даден през юни.
Близо 50 000 къса контрабандни цигари откриха митническите служители на Летище Пловдив при проверка на личен багаж на пътник, заминаващ за Великобритания. Проверката на чекиран багаж – три пътнически сака, е извършена с рентген. Във всяка от чантите са били поставени по две машини за чай. След разглобяване на машините е установено, че в..
Пловдивчани са раздвоени относно обявения за днес бойкот на търговските вериги и магазини за хранителни стоки. Някои от големите магазини отвориха с по-малко клиенти, въпреки че повечето обявиха по-големи промоции на различни стоки. Призив за национален бойкот на хранителните магазини и вериги С напредването на деня обаче, не са по-малко..
От пловдивската полиция уточниха, че сигналът за удар между два автомобила преди надлеза на АМ "Тракия" е получен към 15 ч. днес. В болница за прегледи е откарана водачката на едната от колите. Тя и другият шофьор са изпробвани за употреба на алкохол, резултатите са отрицатели. Местопроизшествието е запазено до приключване на медицинските прегледи..
Близо 50 000 къса контрабандни цигари откриха митническите служители на МП Летище Пловдив при проверка на личен багаж на пътник, заминаващ за Великобритания. Това е настанено при щателна проверка, включително с рентген, на чекиран багаж – три пътнически сака на български гражданин, пътуващ за Лондон. Във всяка от чанти бяха добавени по две..
Община Пловдив обяви обществени поръчки за санирането на 18 жилищни сгради в „Южен“ и „Източен“. Финансирането е по програмата за безплатно устойчиво обновяване на жилищния фонд. Стойността на поръчката за район „Източен“ е 18 740 105 лева, а за район „Южен“ – 12 418 981 лева, като цените са без ДДС. Крайният срок за подаване на документи е 19..