"В традиционната анкета за проучване на бизнес средата през 2023 г. на БСК са участвали 784 представителни за икономиката ни фирми от секторите - услуги, промишленост, търговия, хотелиерство. Преобладаващо фирмите са дали негативна оценка за състоянието на бизнес климата, което обхваща и качеството на регулациите, ефективност на самото Правителство, състояние на съдебната система. Негативна е и оценката за състоянието на собствените фирми - ликвидност, капитали.
Позитивна оценка са дали само 14% от анкетираните, по отношение на бизнес климата, а само 22% от анкетираните фирми отчитат подобряване състоянието на компаниите. Т.е., 80% от участвалите в допитването фирми, са негативно настроени". Това заяви Щерю Ножаров, икономически съветник в БСК.
По думите му, у нас не може да се говори за икономически растеж, защото България е догонваща икономика и би трябвало да има поне 4% годишен растеж, а той ще бъде тази година едва 1,8% Съседни държави като Румъния, имат растеж над 3,2%.
"Т.е., това е доста минимален растеж постигнат в условията на дефицит. А да постигнеш такъв минимален растеж на база на дефицит, означава лоша структура на икономическата политика".
Що се отнася до стоките с висок фискален риск, по списъка на МФ това са повечето стоки, които виждаме в магазините, а не някаква ограничена категория, подчерта Ножаров.
"Когато една такава стока пристига нощем, преминава през 2-3 граници, е много трудно да има отчитане на точен час, място на пристигане, има и денонощен режим на доставки и това означава, че трябва да се назначават хора или да се плаща допълнително за нощен труд. Това представлява висока административна тежест и неслучайно част от фирмите са отговорили, че смятат да повишат цените през следващата година на база на административното увеличение на МРЗ и на такива административни тежести. Цели 62% от анкетираните фирми са подчертали като най-голяма пречка пред бизнеса, бюрокрацията и регулаторните тежести..".
Сред основните проблеми в бизнеса е търсенето на подходящи кадри, уточни Ножаров.
"Това е първият и най-голям проблем - 75% ог фирмите са отговорили, че изпитват липса на квалифицирана работна ръка. Във връзка с резултатите от PISA текстовете може да се каже, че голяма част от фирмите ползват т.н. менторски програми и допълнително обучават хора. Това е свързано с допълнителни разходи. На второ място човек бива отделян от работното му място и производствения процес и това води и други загуби за фирмите. Част от по-големите фирми плащат и допълнителни разходи за обучението, но малките и средните ползват менторски фирми, а те са по-голямата част от фирмите.
Ножаров бе категоричен, че българското образование не е практически насочено и си остава теоретично, без да прави връзка между теорията и практиката.
Интервю - звуковия файл:
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..
В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..