"Промените в Конституцията сме ги внесли още през лятото, по темата имаше и обширен дебат. За първи път промени на Конституцията се провеждат по т.н. "бавна писта", защото имахме два допълнителни месеца между двете гласувания. В рамките на обсъжданията получихме и информация какво точно трябва да бъде променено в първоначалния вариент и сме се съобразили и с голяма част от критиките. Имахме и желанието темата Конституция и измененията в нея да не се смесва с темата за предстоящото попълване на регулаторите, което също е много сериозна тема. Смесването на двете теми можеше да донесе много неудобства и да окаже негативно влияние и на Конституцията". Това заяви Никола Минчев - заместник-председател на НС и депутат от ПП-ДБ.
Минчев отрече бързането за приемането на промените в Конституцията да е плод на дискусията за влизането на страната ни в Шенгенското пространство, но подчерта, че депутатите са се съобразили с тежестта на историческия момент.
По думите му, най-сериозната промяна от приетите за съдебната система е, че с новото разпределение на квотите - парламентарна и професионална, в сега създаващия се ВСС - кадрови орган за Съда, се дава възможност за съдийско самоуправление. В кадровия орган вече има мнозинство на съдиите, избрани от съдии и НС през своята професионална квота може да играе единствено контролираща роля, но не и ръководна. А говорейки са Съда, най-важен е моментът с неговата независимост. С приетите решения тази независимост е гарантирана.
За независимостта на Прокуратурата важен момент са нейната автономност и отчетност. Трябва да гарантираме, че парламентарната квота в бъдещия Висш прокурорски съвет ще изпълни функцията си на обществена, а няма да бъде използвана като политически инструмент. "Това става и на законово ниво чрез начина, по който провеждаме процедурата, много важен е и изборът на членове - по качествен, а не по партиен признак".
"Нашата цел не е да определяме косвено решенията на Висшия прокурорски съдет. Има и заложен механизъм в измененията, който се надявам да проработи добре при избора на главен прокурор, че в 10-членния състав на Висшия прокурорски съвет е записано, че предложения могат да правят трима членове на ВПС, както и министърът на правосъдието. Това означава, че може да има 4 номинации, което е гаранция за състезателно начало.
Минчев отрече да съществува практически риск 10 от предложените в списъка 10 лица, сред които се прави визбор за служебен премиер, да откажат. "Когато съществува възможност те да бъдат избирани за премиери, трябва да се има предвид, че това е ситуация, в която съответният човек може да се окаже и трябва да е подготвен за това. При списък от 10 лица няма реален риск това да се случи".
Минчев отхвърли тезата, че с промените в Конституцията, в съответствие с които чужди граждани могат да стават депутати и министри, ако имат праг на уседналост, се отваря вратата за хора, които могат да попаднат под чуждо влияние. "Тази възможност за българи и с друго гражданство да заемат позицията на народен представител, се появи още през юли, но не мисля, че ако някой иска да оказва зловредно влияние върху българската държава, това ще бъде спънката пред него. Въпросът е да имаме добре работещи служби, а не да се ограничават гражданите."
Няма нищо изненадващо във факта, че президентът може да оспори новите текстове, но подчерта, че правен вакуум може да настъпи, ако новите текстове, които влизат в сила на мястото на старите, бъдат обявени за противокунституционни, а старите не бъдат възстановени..
В частта за съдебната власт има възможност да бъде създаден правен вакуум, защото новите текстове изцяло са създадени на мястото на старите. Той обаче изрази надежда новите текстове да издържат конституционния тест.
Интервю - звуковия файл:
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..
Ние сме в ситуация, в която изходът не е много ясен. Ако няма разглеждане на резултатите от част от секциите, общесвото ще остане с впечатление, че нещо се крие или замита под килима. Ако се стигне до тотално касиране на резултатите, България ще изглежда в много негативна светлина. Малко е шизофренично политически партии да искат касиране на..
След като Асоциацията на индустриалния капитал в България изрази сериозна загриженост, че определянето на минималната работна заплата на база на "примитивна и грешна формула" създава неблагоприятни последствия за българската икономика, тя внесе жалба до ВАС за отмяна на постановлението, с което МРЗ от началото на 2025 г. в страната става 1077 лв...
В продължение на няколко дни електронните табла на спирките не работеха заради сериозен технически проблем. На 30 октомври те угаснаха, според общината - поради технически причини. От общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ обясниха, че се работи за възможно най-бързото отстраняване на проблемите и препоръчаха на..
Отдавна сме се подготвили с проекта за банята на ул. "Съборна" 18, който е съгласуван с Министерството на културата. Точно преди една година кандидатствахме с проектното предложение и се радваме година по-късно, че сме одобрени“. Това заяви директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева за отпуснатите от МК средства в размер на..