Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята ще съди за тези промени в Конституцията

Ще използваме всички възможни законови средства тези промени в Конституцията да бъдат обжалвани. "Възраждане" и ИТН не са разговаряли с нас за внасяне на обща жалба, но има достатъчно време и това да се случи.

Това заяви пред Радио Пловдив Мая Димитрова, депутат от БСП и член на парламентарната комисия за промени в Конституцията.

По думите й, тези промени ще донесат много повече хаос и овладяване на прокуратурата и съдебната система.

Всички промени, които се случват към настоящия момент, независимо дали са в Основния зякон, или са в други закони, са единствено и само подчинени на интересите на управляваща сглобка и най - малко са в интерес на българския народ.

Всички бяхме свидетели на публичните дебати в парламентарната конситутционна комисия и в Народното събрание, на срещата с конституционалистите и отрицателните становища на по - голямата част от институциите във връзка със съдебната власт, обясни депутатът от БСП. Тя припомни множеството отрицателни становища, свързани с Инспектората към Висшия съдебен съвет и уточни, че някои неща са били променени, но по - голямата част са останали такива, каквито са били предложени. 

Променяме текстове, които са предмет на Велико Народно събрание и при обжалванията Конституционният съд ще се произнесе по отношение на противоконституционността, подчерта Мая Димитрова. 

Тя допълни, че има и много пропуски в предложения проект за изменение на Конституцията.

Като пример посочи, че никъде не се говори за председателство на самия Прокурорски съвет. Вероятно целта на управляващото мнозинтство е главният прокурор да бъде председател на Прокурорския съвет. 

Това е празнота в закона, категорична е народната представителка от левицата.

Дава се шестмесечен срок за преходните и заключителни разпоредби - време, в което да бъдат изработени нови закони, които касаят промените в Конституцията, каза Димитрова. И попита в рамките на тези шест месеца каква ще е функцията на този Прокурорски съвет.

Има много празноти в закона, които тепърва ще излизат наяве, убедена е Мая Димитрова. 

За главния прокурор

Определено се стесняват правомощията на главния прокурор като фигура - тази фигура е обезличена. Главният прокурор няма да има методически надзор върху всички прокурори, ще ръководи само и единствено върховната поркуратура.

Що се отнася до овладяването на прокуратурата от политиците, депутатката от левицата даде за пример увеличения брой прокурори, които ще се избират от Народното събрание. От 10 прокурори в Прокуроския съвет шестима ще се избират от Парламента, а оттам вече идва и политическото овладяване на прокуратурата. 

Тепърва историята ще е тази, която ще съди за тези промени в Конституцията!

За службните кабинети

Президентите се сменят. Изтичат мандатите и след това идва друг президент. Така че, не бива да се променя Конституцията само заради един човек. 

Приетите промени ограничават президента по отношение на служебното правителство относно възможността за назначаване на служебни министър-председатели. Дали тези хора са независими? Димитрова припомни, че председателят на Народното събрание се избира от управляващото мнозинство. Същото важи и за управителя и подуправителя на БНБ. В настоящия случай те са предложени и избрани от ГЕРБ. 

Въобще не става въпрос за независими служебни министър-председатели, категорична е Димитрова.

Тя припомни, че непрекъснато сме свидетели на промени на промените, на ремонт на ремонтите. Това в никакъв случай обаче не биваше да се допуска по отношение на Конституцията!

Интервюто на Неда Велкова с Мая Димитрова е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 1500 са писмата до Дядо Коледа от Пловдивско

Всяко дете по Коледа мечтае за подаръци и знае, че ще ги намери под елхата. Малчуганите са наясно, че най-хубавите подаръци ги носи не кой да е, а обичаният от всички Дядо Коледа. Затова още през ноември децата започват да съчиняват писма до белобрадия вълшебник и му ги изпращат с надеждата желанията им да се изпълнят.  В Пловдив и региона..

публикувано на 13.12.24 в 11:04

Отварянето на границите ще вкара повече туристи у нас

Отварянето на границите по суша ще вкара повече чуждестранни туристи у нас. Това коментира Павлина Илиева от Обединение “Бъдеще за туризма” след като стана ясно, че от 1 януари догодина страната ни става пълноправен член на Шенген.   Тя припомни, че особено през летния сезон до момента проблемите при границата с Румъния бяха огромни...

публикувано на 13.12.24 в 10:25

Тировете вече ще чакат по 2 часа на границата, вместо 16 часа

Транспортните фирми вече ще се бавят на границата не повече от 2 часа, вместо да висят както досега по 16 часа на Дунав мост. Това коментира Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи след дългочаканата от бранша новина за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген.   До момента именно заради граничния контрол..

публикувано на 13.12.24 в 09:52

Пожарникари спасиха семейство от преспите в Родопите

Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември  следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..

публикувано на 12.12.24 в 15:08

Днес справедливостта за България и Румъния възтържествува

България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..

публикувано на 12.12.24 в 15:06