Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възпоменание за загиналите в Кербала войници

| обновено на 27.12.23 в 13:24

С възпоменателна церемония в Карлово, пред Паметника на загиналите в борбата срещу световния тероризъм беше почетена паметта на петимата български военнослужещи, загинали на днешния ден преди 20 години при терористичното нападение срещу база „Индия“ в иракския град Кербала. Церемонията в Карлово е и в памет всички български военнослужещи, отдали живота си в  операциите в Ирак между 2003 и 2008 г. В този период Българската армия загуби общо 13 военнослужещи в Ирак. 

Военнослужещи от 61-ва механизирана бригада отдадоха почит, поднесоха венци и цветя, а присъстващите на церемонията сведоха глави в минута мълчание в памет на загиналите. Майор Георги Качорин, старши лейтенант Николай Саръев и офицерски кандидати Иван Инджов, Антон Петров и Свилен Киров. 

Министърът на отбраната Тодор Тагарев изтъкна в словото си:
"Ние ценим усилията на нашите военнослужещи, приноса им към международния мир и сигурност, и се покланяме дълбоко към героизма и жертвите, които ние дадохме в тези операции, и също така достойното носене на службата в мирно време. Поклон пред паметта на загиналите!"

"Длъжни сме да изречем имената и на другите мъже, оставили завинаги своята младост при изпълнение на мисията в Ирак",  заяви от своя страна началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов:

"Ние сме длъжни да изречем имената и на другите мъже, оставили завинаги своята младост при изпълнение на мисията в Ирак. Това са офицерски кандидати Димитър Димитров, Владимир Пашов, Гърди Гърдев, Преслав Стоянов, Валентин Донев, Паун Георгиев, Цветан Камов и Марин Милев. Коленичим пред паметта на бойците, които в мирно време загубиха живота си при изпълнение на своя дълг. Те са героите от най-новата ни военна история и техните имена ще останат завинаги в нас. Изразявам признателност и към тези пострадали в тази трагедия, понесли стоически получените травми".

Оперативната съвместимост и стандартни процедури са важна стъпка от нашата дейност. Натрупан е опит в операциите зад граница, извлечени са поуките - подчерта началникът на отбраната.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

ПП: Пловдив е загубил десетки милиони от провалени проекти

Тодор Токов е новият областен координатор на "Продължаваме промяната“ в Пловдив. Той е избран с конкурс и беше представен днес от съпредседателя на партията Асен Василев пред симпатизанти от града.  На срещата  присъства и депутатът от "Продължаваме промяната – Демократична България“ Стою Стоев. Преди началото на срещата той подчерта, че..

обновено на 09.03.25 в 18:45

Пожар избухна край родопското с. Добрева череша

Пожар е избухнал около рудоземското село Добрева череша - алармира кметът на Рудозем Недко Кулевски.  Огънят е край селото в сухи треви и самозалесени територии. Изгорели са две  селскостопански постройки, предава БТА.  Към момента огънят, който е на голяма територия, е локализиран, посочи началникът на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и..

публикувано на 09.03.25 в 16:15

Локомотивът на гара Калофер пламнал от електрически кабели

Пожарът в локомотива на влака, който избухна на гара Калофер, е тръгнал от пламнали кабели. Това предаде  Nova, като се позова на разказа на машинистите.  Към 18.30 вчера те забелязали, че от машинното отделение излиза гъст и задушлив дим. Успели да закарат композицията до гарата и започнали да гасят сами пламъците с пожарогасители. Веднага е бил..

публикувано на 09.03.25 в 14:33

Катастрофа на пътя Чепеларе - Хвойна

Ограничено е движението по главен път II-86 в района между Чепеларе и Хвойна заради катастрофа, съобщиха от Областното пътно управление - Смолян. Трафикът се осъществява двупосочно в едната лента и се регулира от "Пътна полиция". Катастрофата е района на комплекс „Синия хан“ между две коли.  Има леко пострадал, пътуващ в едната от тях.  Според..

обновено на 09.03.25 в 14:25

"Ботев" изпусна победата срещу "Арда"

Ботев (Пловдив) остава без победа от началото на пролетния дял от първенството във футболната Първа лига.  „Канарчетата“ завършиха наравно 1:1 при домакинството си Арда (Кърджали) в среща от 24-ия кръг на шампионата.  Ивелин Попов даде аванс на тима на Душан Керкез с попадение още в третата минута, но в края на срещата Чинонсо Офор изравни от дузпа,..

публикувано на 09.03.25 в 14:21