Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако сме в Шенген ще влизаме в Румъния и Гърция без проверки

Влизането на страната ни в Шенген означава, че ще имаме възможността да пътуваме и да преминаваме безпроблемно, без проверки в Румъния и Гърция. Облекчение ще е и за бизнеса. Това коментира Йордан Божилов, председател на Софийския форум за сигурност и бивш зам.-министър на отбраната, по повод обявеното от правителство предстоящо приемане на страната ни в общността по въздух и по море от март догодина. Все още не е ясно кога е най-близкият хоризонт и за приемането ни в пространството по суша.

Той обаче подчерта, че условията, при които биха ни приели създават неясни хипотези как точно ще се процедира при границата ни с Румъния, тъй като там имаме и водна, и сухопътна граница.

„Означава ли, че през ферибота ще се минава без проверки, а на Дунав мост с проверки. Има много неща, които тепърва трябва да се видят. Освен това да не прибързваме със заключенията преди официално да се реши, че ще ни приемат в Шенген, тъй като влизането е не само въпрос на технически въпроси, но и на политически.

Освен общите решения и принципи, на които се гради ЕС  всяка държава има и вътрешни политически процеси и интереси, така че е много важно да се финализира процеса. При Австрия има вътрешнополитически процеси, които диктуват техните решения за присъединяването ни. Малко прибързани бяха и румънското, и българското изказване“, каза Божилов.

Той обясни още, че австрийското общество е изключително чувствително към проблемите на миграцията, понеже се смята, че неконтролирането й представлява сериозна заплаха за сигурността на страната. Затова и всички политически сили в Австрия се стремят към регулиране и ограничаване на миграционния процес.

Подчерта още, че схващането, че неконтролираната миграция минава през България е погрешно.

„Голяма част от миграционните потоци към Австрия идват от Северна Македония, Сърбия, Гърция, Италия. Затова е важно на масата на преговорите да поставим всички аргументи и да покажем, че пазим европейските граници. Основният трафик е по граници, които не са вътрешно европейски“, коментира Божилов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Средното образование се нуждае от цялостна реформа

Ниски резултати на учениците по български и математика, огромен дял на частните уроци, неудовлетворени родители и университетски преподаватели, сериозни разлики в образователното ниво на хората от различните региона на страната, лошо управление на политиките в образователната система. Това са само част от констатациите на одиторите на..

публикувано на 23.07.24 в 10:24

Няма шанс за правителство с трети мандат, ще има избори

Президентът Румен Радев е изправен пред много сложно решение. Затова смятам, че той ще връчи третия проучвателен мандат за съставяне на правителство на БСП. Това заяви в инетрвю за Радио Пловдив политологът и университетски преподавател доцент Татяна Буруджиев. Тя подчерта, че хората, които се явяват на избори търсят доверието на..

публикувано на 23.07.24 в 09:52

Продължава да има повече от 1 пожар на ден в "Столипиново"

Последните огнища на пожари в Пловдивска област са угасени към днешна дата. Последните 2 дни са доста по-спокойни, за разлика от предходните дни, съобщи в предаването "Точно днес" директорът на пловдивската пожарна старши комисар Васил Димов . Той разказа, че са имали над 50 сигнала за пожари за денонощие, докато след падналите валежи те са спаднали..

публикувано на 23.07.24 в 09:00

"Пясъчник" пресъхва, умира риба. Има ли риск и за поливния сезон?

Язовир „Пясъчник“ драстично намалява обема си, поради което рибата в него измира и това може да доведе до екологична катастрофа, алармират от Риболовното сдружение „Олимпик 2002“.   При капацитет от над 200 кубически метра, в язовирасега има едва 14 кубичиски метра вода. В писмо до министъра на екологията и до пловдиските поделения на..

публикувано на 22.07.24 в 11:25

Президентът е объркан за връчването на третия мандат

"След толкова много поредни избори може да се спори, дали има преформатиране на политическата система. Основните полюси остават същите и динамиката на системата се определя около отношенията на тези полюси в рамките на политическата ситуация.  От друга страна, си спомнете как изглеждаше пейзажът след протестите от 2020 г., когато имаше поява на нови..

публикувано на 22.07.24 в 10:50