Той сподели, че обсъждането е напълно прозрачно и в условията на плурализъм. Според него липсата на КП е сигнал за разделението на психично- здравната помощ от всички останами сфери на медицинска помощ, което сегрегира психиатрията.
По думите му с въвеждането на КП ще се създадат условия за по- добро финансиране, базирано на реално извършена дейност и контрол на качеството, по- добро заплащане за труда и привиличане на повече специалисти.
А що се отнася до спорната оценка за модела на клиничните пътеки, проф. Стоянов коментира, че те са жив организъм и също подлежат на промяна, ако се установят проблеми.
Професорът коментира и опасенията на работищи в системата, че с кличините пътеки ще спре държавнтото финансиране, както и това, че няма да могат да получат плащане, защото голяма част от пациентите им са здравно неосигурени.
Последното е лъжа, категорочен е той и посочва, че съотношението - осигурени/неосигурени в психиатриите е като това в здравната система като цяло, което е между 5% и 8%. За тези хора ще бъдат въведени буферни механизми, които съществуват и за другите клинични пътеки.
Проф. Стоянов заяви, че финансирането на психиатричната помощ е на преминалата единица /човек/ за лечение, за която се получават около 65 лева на ден. Сега голямата битка на мениджърите на половината легла в системата е тази сума да се увеличи. Какво става в останалате 2000 легла, където методиката не се прилага, а има "исторически" бюджет не споменава, което е "грозно и тенденциозно". Той коментира, че сега няма достатъчен контрол как е било провеждано лечението и проследяването след изписване.
"За моите колеги е безкрайно удобно да взимат по 60 лева на ден и постоянно да врещят, че искат 100 без по никакъв начин някой да контролира обема, количеството, качеството и полезността на прилаганите метои за диагностика и лечение. Тяхната драма е, че в условията на клинична пътека контролът на качеството и отчитането на дейностите ще се завиши".
Цялото интервю с проф. Стоянов е в прикачения звуков файл.
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..