Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аргументите на Радев срещу Конституцията не са само лични

Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд за промените в основния закон, които бяха приети от парламента на 20 декември. Той  атакува начина на съставяне на служебно правителство, както и възможността българи с двойно гражданство да бъдат избирани за депутати и министри. Държавният глава счита за противоконституционна възможността със закон да се определят квалифицирани мнозинства за избора на ръководства на държавни органи, както и разпоредбите, уреждащи срока на пълномощията на Народното събрание. По отношение на промените в глава "Съдебна власт" се оспорва новият ред за назначаване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор, който позволява това да става и без издаване на президентски указ. Според преподавателя по конситуционно право Наталия Киселова не е коректно да се каже, че възраженията на държавния глава са защото го засягат лично. По- скоро трябва да се гледа в по- широк мащаб. Внимателният прочит на мотивите показва, че те се по- скоро на полето на политиката, а не толкова на съдебната власт. Още повече, че голяма част от разпоредбите ще действат след неговия мандат.

Така че личният мотив на президента можем да го разглеждаме по- скоро частично, смята доц. Киселова. Аз очаквам народни представители също да сезират КС, така че предстоят интересни месеци.

След като се възстанови работата на НС предстои да бъдат избрани членове на Комисията на противодействие на корупцията с 2/3 мнозинство, което ще е първото прилагане на промемен конституционен текст. 

НС трябва да промени законите, които се отнасят за длъжностите, които могат да бъдат служебни премиери, за да знаят заемащите ги дали след мандата си, ако приемат, ще се върнат на тази длъжност или не. Това ще промени и начина по- който се назначават тези, защото голяма част от тях са ярки политически фигури. Както и дали президентът избира на кого да предложи или ги кара по списъка, предложен от основния закон.

Така са писани нормите, че все да сме в политическа криза. Сроковете са така направени, че това може да създаде вътрешно напрежение при свикването на ново НС и разпускане на старото, което сроде новата конститутция ще действа до изборите.

Вече са определени трима съдии съдокладчици- конситтуционни съдии и може да се предположи, че до края на месеца искането ще бъде здопуснато, още месе- за събиране настановища и след края на февруари може да се очаква сравнително скоро решение след май- юни, прогонозира доц. Киселова.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34