Икономическият анализатор Красен Станчев смята, че политиците и правилата, които те създават, трябва да насърчават сътрудничеството между всички болници, но и честната конкуренция между тях.
"Това вече го видяхме по време на пандемията, когато болниците си сътрудничеха доста добре. Често лекари работят в различни болници - примерно държавна и частна, което също е вид сътрудничество и трябва да се легализира", посочи Станчев в интервю за предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив.
Според икономическия анализатор парите трябва да следват пациента, който решава сам къде да се лекува.
Той посочи, че господстващото положение на НЗОК изкривява картината, защото болниците предпочитат по-скъпото лечение и хоспитализациите. "Касата предпочита да работи с големи болници или с тези, които са й под ръка, или с по-познатите. Тук се получава изкривяването на конкуренцията", смята Красен Станчев.
Анализаторът допълни, че само в София има повече болници отколкото в цяла Австрия, но това не винаги означава добро здравеопазване.
Красен Станчев припомни, че след старта на раздържавяването частни болници са заели нишите, които не са предпочитани от държавните - като сърдечно-съдови заболявания, ин витро, генни болести и др.
"Здравето не е чиста икономика. Особеното е, че ние не знаем причините за нещо или не знаем резултатите от нещо, затова тук работи превантивният подход. Трябва да се наливат средства в превенцията на заболяванията", заяви Станчев.
Той обаче подчерта, че здравето е лична отговорност и няма основание да се санкционират хора, които не ходят на профилактични прегледи.
Цялото интервю на Емил Костов с икономическия анализатор Красен Станчев е в прикачения файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..