Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици работят за опазването на ценни стари сгради


Трима единайсетокласници от Природо-математическата гимназия в Казанлък-Кристиян Петров, Тома Тасев и Борис Илиев, решават да работят за опазване на сгради, които са културна и историческа ценност. 

За целта правят видеоклип, с който участват в конкурс на Европейската гражданска инициатива. В него участват още 287 проекта на ученици от 11 и 12 клас от страни от ЕС. 

Текстилната фабрика на братята Христо и Евлоги Георгиеви в Карлово е един от обектите във видеото.

"Това е фабриката, която е дарена на града от братята Христо и Евлоги Георгиеви с ангажимента средствата, които се съберат от дейността и, да отидат за образованието в града", припомня Кристиян Петров. Негови близки от града му разказват за сградата и за смисъла да бъде съхранена.

Другата сграда във видеото е в Казанлък-реставрирана преди няколко години, но след това отново става жертва на вандалски действия и лошо стопанисване.

"Конкретно за сградите с историческа значимост бяхме посъветвани да се занимаваме от учителя ни по физика Георги Бяндов", казва Кристиян Петров. За материалите във видеото са консултирани и от урбаниста Здравко Петров, ангажиран с полуряризирането и опазването на сградите с исорическа значимост.

Тримата ученици са наясно, че нерадостната съдба на много от тези сгради най-често е заради спорове около собствеността им.

"Макар хората, с които те са свързани, някога да са били заможни и да са оставили отпечатък в историята ни, техните наследници невинаги успяват да съхранят това, което са наследили. Затова и в кпила говорим за нуждата от едино законодателство за такива казуси. Нужни са и повече средства от една страна, но и отношение от страна на обществото за популяризиране на проблемите на тези сгради", отбелязва Кристиян Петров.

Клипът на тримата единайсетокласници разчита на подкрепа чрез гласуване за него. Това може да се направи през  платформата за гласуване: https://citizens-initiative-forum.europa.eu/video-competition/da-bde-ili-da-ne-bde-kultura_bg

Може да се използва и видеоклип с инструкции: https://youtu.be/FtrJ2S1T8p8?si=NeXyq6nVNiU3xuwa



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44