Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мнозинството пловдивчани решава за "Альоша"

Пловдивчани трябва да бъдат попитани чрез местен референдум какво е тяхното мнение за паметника "Альоша"

Ако те категорично кажат: "Да, ние искаме паметникът да бъда преместен", тогава изпълнителната власт в лицето на Общинския съвет трябва безапелационно да се съгласи с тяхната воля.

Или обратното - излизат и казват: "Не, сантиметнален е, той е символ на град Пловдив, не искаме да бъде преместен", тогава няма да се пипа!

Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от ИТН Станислав Балабанов. Той представи позицията на своята партия, че такъв тип казуси, които са общественозначими, трябва да се решават след пряко допитване до хората чрез референдум. В случая с паметника "Альоша" чрез местен референдум.

Балабанов е категорично против "някакви фракции около Демократична България, ДСБ и прочие да налагат нещо такова, без да питат хората. Това е вредно за самите тях и те ще бъдат наказани на едни следващи избори", убеден е пловдивският депутат.

Той припомни, че групата от четирима общински съветници от ИТН в Пловдив са внесли предложение в местния парламент първо да бъдат питани пловдивчани и тогава да се предприемат действия за паметника "Альоша". Така е редно и правилно.

За нас пловдивчани са най - важните

Решава мнозинството. След като един рефередум излезе с повече от 50%, за да е валиден от пловдивчани и те отсъдят тежката си дума, слабо ме интересува мнението на няколко зомбирани фракции, които каквото и да им кажеш на днешно време, тяхното мение не се променя, коментира пловдивчанинът.

Това е най - демократичният подход. Глас народен - глас Божий!

Балабанов припомни, че в Швейцария има референдуми почти всеки месец. И потита иронично: Да не би там да живеят по - зле от нас?"

Втора жалба в КС срещу конституционните промени

"Има такъв народ" и "Възраждане" внесоха днес втора жалба в Конституционния съд срещу промените в основния закон на държавата. 

Ние оспорихме промените в тяхната цялост, обясни пловдивският депутат. Той припомни, че много преди президента Радев от ИТН са заявили от трибуната на Народното събрание, че няма как да приемат по този безскрупулен начин да им се налагат един път със сила и втори път - глупави предложения за промени в Конституцията. 

Балабанов определи като логичен ход оспорването на тази промени. 

Той даде пример с промените, свързани с правомощията и мандата на главния прокурор. За да бъде променено нещо такова, трябва да има Велико народно събрание, каза Балабанов и се позова на решение на КС от 2003 година. Там ясно е записано, че по отношение на прокуратурата и главния прокурор, както и по отношение на правомащията на президента, такива промени се правят само от Велико народно събрание.

Станислав Балабанов каза, че от БСП са се скрили и не са се включили към жалбата до КС на ИТН и "Вазръждане".

За едно такова нещо не се кани на маса, нито се кани на разговори. Дори с "Възраждане" не сме имали предварителни договорки или разговори. Нормално беше, от дената и от другата страна се получиха предложенията. Просто ги стиковахме и ги входирахме.

БСП не обелиха и дума по въпроса, подчерта пловдивският депутат.

Тяхна воля, те трябва да дават отговорите, подчерта той.

Народното събрание и служебните кабинети

Не би трябвало държавата да се превръща в авторитарна парламентарна република! Не може парламенът да слее всички институции и да ги комадва!

Затова ние ги оспорваме и съм радостен, че все още има независими конституционни съдии, които съм сигурен, че ще ги спрат тези промени.

Новият парламентарен сезон

Пловдивският депутат от ИТН определи като риск, че въобще сме позволили такива като Кирил Петков и Асен Василев изобщо да са на власт.

80% от обществото не одобряза това правителство. То е с по - ниско доверие и от правителството на Жан Виденов, заяви Балабанов.

Такива като Кирил Петков историята ще ги забрави и колкото по - бързо ги забрави, толкова по - добре.

Нито ще има еврозона през 2025 година, нито ще има Шенген.

Въздухът и водата могат да си ги занесат някъде в Канада. Истинският Шенген е по сухопътна граница.

Интервюто на Неда Велкова със Станислав Балабанов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58