Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕX ANTE с Йовко Ламбрев: Да мислиш още не е демоде (част 2)

Сезон 2, Епизод 6

Продължаваме с втората част от гостуването на Йовко Ламбрев - инженер и ИТ консултант - с когото започнахме в епизод 5 да дискутираме технологичното бъдеще, но и философията на промяната в човешките решения след развитието на изкуствения интелект.

Машината може да прави диагноза, но ако трябва да “излезе от кутията”, няма да може подобно на човек с нюх. Все още сме далеч от универсалния AI - той би могъл да комбинира различни когнитивни умения, за да успее да контактува с човек интелектуално равнопоставено. В общия случай човек може да разпознае, все още, кога срещу него събеседникът е машина.
Скоро ще имаме по-удачни инструменти да си вършим работата, ще използваме много интензивно AI, Но първо на дневен ред ще възникнат въпроси за ефективността и оптимизирането на ресурсите, каквито огромни количества стоят зад дейността на AI днес, дори още в зората на използване на технологията. Дори зад най-тривиалните системи (като например имейл) стои огромен ресурс.

Всички стремежи са да заложим по-голяма гъвкавост при взимане на решения и правене на прогнози от изкуствения интелект (което ще ни доближи и по-близо до универсалния AI). И въпреки това нова, неочаквана информация, вероятно ще бъде “проспана” от модела, въпреки че може да се окаже полезна за по-добро взимане на решения и по-правилни прогнози.

В тази ранна фаза на развитието си AI влияе върху нас както с непосредствено подобряване на ефективност, така и със стимулиране на позитивна еволюция на човешкото мислене. Уменията да работим и общуваме с AI ще ни дадат повече възможности за работа с по-голяма добавена стойност. Това изисква и ние, подобно на AI, непрекъснато да се самообучаваме и самоусъвършенстваме, за да сме адекватни участници в динамично променящата се икономика.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54