Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въглищните централи са неконкурентни в момента

Антон Иванов
Снимка: БТА


Ръст на вноса на ток имаше по това време и миналата година, сега този процес върви отново, след като застудя и консумацията се вдигна", коментира енергийният експерт Антон Иванов.

Той обаче отбеляза, че това по-високо търсене не е вдигнало потреблението от българските централи, а от внос.

Иванов припомни, че битовите клиенти, които са на регулирания пазар, ползват ток, произведен в България, а клиентите на свободния пазар логично търсят източници с по-ниска цена.

"Тъй като на нашия пазар източниците с по-ниска цена като хидроелектрическите централи и АЕЦ са максимално натоварени, то фактически изборът за допъваща енергия, която ни трябва, пада по-скоро на внос от чужбина, отколкото да се закупува от въглищните ни централи", отбеляза Иванов.

Той обясни, че вносът на ток от съседни страни е рентабилен, защото тази енергия е произведена основно в  централи на газ, а цената му в последно време е стабилна и значително по-ниска от високите кризисни нива от началото на инвазията на Русия в Украйна. Това, според Иванов, се дължи основно на координираната политика на ЕС за осигуряване на доставки и недопускане на ценови скокове.

Антон Иванов припомни също, че при природния газ се закупуват много по-малко въглеродни квоти на произведен мегаватчас енергия, отколкото при въглищата.

"Цената пък на въглеродните квоти са задържа висока и това много силно ограничава в ценово изражение работата на въглищните централи навсякъде в региона", добави той.

"В крайна сметка се вижда, че въглищните ни централи не могат да се конкурират при условията, които са сега на европейския пазар с изградените газови цетнтрали и те остават да работят в едни режими на изчакване на високи цени, които са доста нерегулярни. Съответно добивът на въглища в нашите основни рудници спадна.

Все по-наложително е ние да разсъждаваме върху това кои въглищни мощности могат да останат за по-дълго време и кои е по-ефективно да бъдат затваряни и съответно пренасочвани към други начини за производство на електрическа енергия и други индустриални производства", коментира Антон Иванов.


По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Археологическото проучване под Бетонния мост приключва в срок

Приключват археологическите разкопки под Бетонния мост. Следващата седмица предстои междуведомствена комисия да посети обекта и да реши неговата съдба. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Петър Зидаров, който ръководи археологическия екип. „Това, което е най-впечатляващо със своите мащаби, е голямата масивна..

публикувано на 23.08.24 в 10:35
Иво Инджов

Политическата криза скоро няма да бъде преодоляна

Понеделник е денят "Х", в който трябва да стане ясно дали ще има нов служебен кабинет отново начело с Димитър Главчев, а също и дали предсрочният парламентарен вот ще бъде на 27 октомври, или ще се отложи още във времето. Вчера президентът Румен Радев даде срок до понеделник Главчев да представи състав на ново служебно правителство. Ще се..

публикувано на 23.08.24 в 09:47

Законът, засягащ ЛГБТ-теми, е репресивен и ще бъде отменен

"От гледна точка на който и да е човек с нормална интелигентност и психично здраве, този закон е меко казано  глупав. В него има куп противоречия и определя една чисто дискриминационна практика, която веднага заинтересува Европейската комисия, защото засяга правата по отношение на пол". Това заяви психологът Иван Игов. Като аргумент, той подчерта..

публикувано на 22.08.24 в 11:06

Дивите животни помагат в борбата с климатичните промени

Дивите животни и особено големите бозайници са от ключово значение за преодоляване щетите от климатичните промени. Те играят и важна роля срещу концентрацията на парникови газове в атмосферата. Това обясни еколога и автор на Климатека Павел Василев. Добави, че докато едрите бозайници влияят на естествените местообитания и влизат в ролята на..

публикувано на 22.08.24 в 10:43
Милен Любенов

Загърбване на политическото его ще ни извади от кризата

Това, което наблюдаваме е демонстрация на определени политически фактори с голямо политическо его, което няма място в политиката. За да вървим напред като общество и държава  е време политиците да отстъпят от своето его. Това коментира политолога доц. Милен Любенов. Според него след протестите, които бяха организирани от служители на МВР и..

публикувано на 22.08.24 в 10:20