Филмът посветен на Атанасовско езеро, може да видите на имения ден на езерото – Атанасовден, на 18 януари от 19.00 часа, в Lucky Дом на киното.
През кратките истории на четирима природозащитници, свързали живота си с езерото, се разказва неговата 100 годишна история, в която има само сол, птици и хора. Филмът е реализиран от българска фондация „Биоразнообразие“, като част от проекта им за опазване и защита на Атанасовско езеро.
„За нас, като природозащитна организация, която от много години работи за опазването, популяризирането, възстановяването на Атанасовско езеро е много важно да намерим различни начини да стигнем до хората. През годините сме правили много разнообразни неща, като започнем от една интерактивна пътуваща изложба и минем през арт пленери, други изложби, издадени са книги. Дори имахме специален раздел „Вдъхновени от езерето“, в нашия уебсайт, защото Атанасовско езеро наистина е вдъхновение. Така съвсем логично стигнахме до идеята, че ни е необходим филм за езерото, защото въпреки всичките му титли и специално място, което има в природозащитата в България, все още няма достатъчно добър филм за него. Не искахме да е типичият природозащитен филм, в който еколозите да обясняват колко е важна тази територия за птиците, колко е важна за солодобива и т.н. Искахме филмът да бъде по-различен и да стигне, наистина, до по-широка публика. Всеки, който го види да разбере основното ни послание. Да разбере защо е толкова важно това езеро и защо трябва да се снима филм за него?“, разказва Радостина Ценова, част от екипа на българска фондация „Биоразнообразие“.
„Атанасовско езеро е една много интересна територия. То се намира в рамките на Бургас, южната му част от едната страна е заобиколена от кварталите „Изгрев“ и „Зорница“. Цялото езеро се разделя от много натоварен път, това е пътят между Бургас и Варна. В същото време, това е най-богатото на птици място в България, освен това е и място, в което може да се прави бизнес и да се извършва производствена дейност, каквато е солодобива. Затова нашето основно послание е, че тази симбиоза между човека и природата, между бизнеса и опазването на природата е възможна. От една страна, трябва да се даде шанс на такива места, на такив тип бизнес. От друга страна да се даде гласност, за да могат да се намерят и други такива примери в България“, продължава разказа си Радостина Ценова.
Режисьор и сценарист на филма е Александра Вал, оператор е Георги Челебиев, дрон оператор Живко Тодинов. Специално за филма е създадена и песента „ Ние сме солени същества“. Музика и вокали Мила Роберт и Явор Карагитлиев, текстът на песента е на Мариана Сърбова.
След прожекцията е срещата с екипа на филма, а във фоайето всеки посетител ще има възможност да се запознае с продуктите с кауза от езерото. Входът е с билет – кауза, в подкрепа на Атанасовско езеро.
Радостина Ценова, от българска фондация „Биоразнообразие“, е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа. Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски. Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.
Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив. В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..
Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив. Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..