Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искаме финансиране за проектите от първия и резервния списък

Европейските средства за санирането не са достатъчни, настояваме за национално финансиране за 10 години

| обновено на 22.01.24 в 16:38

Проблемите за санирането на жилищни сгради с пари от Плана за възстановяване и устойчивост в неговия първи етап обсъдиха на среща днес представители на Националното сдружение на общините в България и министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков. 

Има ли изход от проблемната ситуация, за какво настояват и какво предлагат от Сдружението на общините? Разговорът е с Емил Кабаиванов, кмет на Карлово и член на УС на НСОРБ.

Д-р Емил Кабаиванов каза пред Радио Пловдив, че са разговаряли с министъра, като са предоставили готови предварително тези и изводи, които са обобщили от всички проведени срещи в сдружението. 

"Статистиката сочи, че над 3000 са подадените проекти от 152 общини, всички общини у нас са 265. Става ясно, че повече от половината общини в България сме кандидатствали по тази програма", каза д-р Кабаиванов. Той подчерта, че инициативата идва от собствениците на апартаменти, но координатори по места са общините, одобрени са 1/4 от подадените проекти. Общата сума на проектите, които подават общините е 3 милиарда и 900 милиона лева. Одобрени проекти са само за 1 милиарда и 100 милиона лева

"Надеждите на повечето собственици на жилища не се оправдават. Причините са различни, като се започне от оплакване от енергийните одити, които се поставят под съмнение, както и това, че камарата на частните енергийни одитори поставя под съмнение изготвените проекти", поясни кметът на Карлово. Той съобщи, че от 32 общини има писма с жалби. "Това даде повод на НСРОБ, в няколко пункта да изрази позиции пред МРРБ. Ние се присъединихме към жалбите на колегите ни и настояваме от министър Цеков да бъде осигурена максимална прозрачност на всички проекти за енергийни одити, но за тях пък е необходимо много време", допълни д-р Кабаиванов.

Пълен одит на енергийните сертификати: Ние искаме всичко да е перфектно, защото иначе има съмнения и жалби. Второ, фактите категорично показват,  че от над 3000 проекта, са одобрени само 760 проекта. Ние искаме това предложение да се разгледа от министъра, но не сме контролен орган и следва да го реши МРРБ. Предлагаме и 3-годишна програма, която да финансира всички проекти в резервния списък, на обща стойност над 2 милиарда лева. Необходима е също 10-годишна национална програма, за да може да бъде саниран целият жилищен фонд в страната. Само с европейско финансиране няма да стане. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35