Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо са важни бързите тестове за ХИВ?

Намалял е броят на Кабинетите за анонимно безплатно консултиране и изследване за СПИН /КАБКИС/ в страната. От 19 те вече са 12, съобщи в Пловдив директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ в столичната Регионална здравна инспекция доц. д-р Ирина Гайтаневска. Това стана по време на двудневна работна среща по Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции в Република България в периода 2021-2025 година, която се провежда в Пловдив. 

Графиките по отношение на КАБКИС, показват, че нивата на изследваните за ХИВ и СПИН в тях от началото на ковид пандемията рязко са спаднали, почти до нулеви стойности. След края ѝ, за миналата година, през столичния кабинет са преминали 170-180 души, а толкова са били изследвани само за два дни през 2019 година. 

Според епидемиолога проф. д-р Радка Аргирова това се дължи на това, че вече знаят, че като се открие, че са заразени с ХИВ има терапия, знаят, че терапията и проследяването са безплатни и чак толкова много не се притесняват. По думите ѝ това не е правилно, защото засяга и техните партньори. Тя посочи, че бързите тестове за ХИВ имат много предимства. 

"Предимствата са първо, че много рано става откриването на това, че си заразен с ХИВ, което много бързо води до лечение и не се позволява да се стигне до СПИН. А в същото време се намалява силно възможността да зарази друг човек. Така че това има и лично, и обществено значение", поясни епидемиологът.

Бързите тестове от четвърто поколение са важни и по други причини, обясни шефът на Националната референтна лаборатория по ХИВ към Националния център за заразни и паразитни болести доц. Ивайло Алексиев.

"Когато човек се изследва в лаборатория с лабораторен тест, се изисква време, за да се извърши самото изследване. През това време този, който се изследва, се прибира вкъщи и трябва повторно да отиде в лабораторията или да си потърси теста. Статистиката показва, че една голяма група хора не го правят, не се връщат и не си търсят резултата от изследването. А като се направи бързия тест, още веднага разбират, че има някакъв проблем и е възможно още на момента някой да им обясни какви са вариантите, че трябва да се направи потвърдително изследване", каза той. 

Двамата епидемиолози не съобщиха какъв е броят на заразените и болните от ХИВ в страната към момента. Според доц. Алексиев статистиката обаче показва, че голяма част от хората с ХИВ имат инфекция, която не е диагностицирана навреме.

"Статистиката показва, че една голяма част от хората, които ние диагностицираме, имат инфекция, която е траяла години наред. Това са хора, които имат пропуснати ползи, не са били диагностицирани на време, като се появяват при нас със заболяване, което вече е сериозно и възстановяването на имунната система става много бавно", допълни биологът. 

Доц. Аргирова пък посочи, че вниманието на обществото по отношение на ХИВ и СПИН трябва да не се притъпява. По думите й има само един начин човек да се предпази от заразяване с тежката инфекция - безопасният секс. 

По време на работната среща бяха представени начините за предоставяне на социална подкрепа на хората, живеещи с ХИВ, а също и ролята на Български червен кръст в промоцията на здраве и превенцията на ХИВ сред младите хора. Експерти по сигурността пък обясниха как трябва да се защитават личните данни и как да се обработват чувствителните данни , касаещи условията и реда за изследване, съобщаване и отчет на заразеност с ХИВ. Днес срещата продължава с кръгла маса, на която ще се проведе заключителна дискусия по темата. 

Чуйте още в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47