Графиките по отношение на КАБКИС, показват, че нивата на изследваните за ХИВ и СПИН в тях от началото на ковид пандемията рязко са спаднали, почти до нулеви стойности. След края ѝ, за миналата година, през столичния кабинет са преминали 170-180 души, а толкова са били изследвани само за два дни през 2019 година.
Според епидемиолога проф. д-р Радка Аргирова това се дължи на това, че вече знаят, че като се открие, че са заразени с ХИВ има терапия, знаят, че терапията и проследяването са безплатни и чак толкова много не се притесняват. По думите ѝ това не е правилно, защото засяга и техните партньори. Тя посочи, че бързите тестове за ХИВ имат много предимства.
"Предимствата са първо, че много рано става откриването на това, че си заразен с ХИВ, което много бързо води до лечение и не се позволява да се стигне до СПИН. А в същото време се намалява силно възможността да зарази друг човек. Така че това има и лично, и обществено значение", поясни епидемиологът.
Бързите тестове от четвърто поколение са важни и по други причини, обясни шефът на Националната референтна лаборатория по ХИВ към Националния център за заразни и паразитни болести доц. Ивайло Алексиев.
"Когато човек се изследва в лаборатория с лабораторен тест, се изисква време, за да се извърши самото изследване. През това време този, който се изследва, се прибира вкъщи и трябва повторно да отиде в лабораторията или да си потърси теста. Статистиката показва, че една голяма група хора не го правят, не се връщат и не си търсят резултата от изследването. А като се направи бързия тест, още веднага разбират, че има някакъв проблем и е възможно още на момента някой да им обясни какви са вариантите, че трябва да се направи потвърдително изследване", каза той.
Двамата епидемиолози не съобщиха какъв е броят на заразените и болните от ХИВ в страната към момента. Според доц. Алексиев статистиката обаче показва, че голяма част от хората с ХИВ имат инфекция, която не е диагностицирана навреме.
"Статистиката показва, че една голяма част от хората, които ние диагностицираме, имат инфекция, която е траяла години наред. Това са хора, които имат пропуснати ползи, не са били диагностицирани на време, като се появяват при нас със заболяване, което вече е сериозно и възстановяването на имунната система става много бавно", допълни биологът.
Доц. Аргирова пък посочи, че вниманието на обществото по отношение на ХИВ и СПИН трябва да не се притъпява. По думите й има само един начин човек да се предпази от заразяване с тежката инфекция - безопасният секс.
По време на работната среща бяха представени начините за предоставяне на социална подкрепа на хората, живеещи с ХИВ, а също и ролята на Български червен кръст в промоцията на здраве и превенцията на ХИВ сред младите хора. Експерти по сигурността пък обясниха как трябва да се защитават личните данни и как да се обработват чувствителните данни , касаещи условията и реда за изследване, съобщаване и отчет на заразеност с ХИВ. Днес срещата продължава с кръгла маса, на която ще се проведе заключителна дискусия по темата.
Чуйте още в звуковия файл.Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...