Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не бива оценяването да е заплаха за учениците

Калоян Дамянов в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Цвета Николова

Калоян Дамянов, който е председател на Националната асоциация на ресурсните учители, коментира в програма "Ден след ден" идеята учениците, които не се справят с материала в края на трети и четвърти клас, да  повтарят класа. Това предложение на "Възраждане" бе дискутираното в НС, но не беше прието, въпреки че вносителите се аргументираха с настояването на учители за мярката.

Според Дамянов мнението на учителите трябва да бъде взето предвид и критичино и да се анализират различните гледни точки, защото не бива да се равняваме по общото мнение.

"Ако ние винаги се доверяваме само на общо взето мнение, това не означа, че ще имаме истинска  реформа в сферата в образованието. Мисля, че е време преди да се предприемат каквито и да е законодателни промени, да се прави много внимателен анализ и наистина да се предприемат действия въз основата на доказателства, а не просто на декларации в стремеж да се харесаме на едни или други обществени  групи - в случая на учителите", смята експретът.

Дамянов подчерта, че отношението към децата  от 2 до 4 клас  не трябва да е по повод заплаха. Той е категоричен, че  училището трябва да е приятно място, в което децата да се чувстват щастливи и да успяват, а не да е мястото, където да бъдат подлагани на наказания и да го чувстват като  заплаха.

менно оценяването като заплаха и санкция доведе до това  да имаме толкова  ниски резултати и не добра мотивация при учениците. Ние говорим за деца в ранна възраст, които все още се развиват. Не е желателно в един начален етап, да се прилагат подобни методи. Още повече, че всъщност това отстраняване на детето от неговия клас, където детето има вече установени връзки с неговите съученици,  може да наруши неговия емоционален свят като цяло и да имеме много по-сериозни последици за цялостното му развитие. Не случйно и законодотелството е предвидило така - именно тези мерки да са до 4 клас. Ние трябва да дадем достъп на всички деца до образование. На децата, които изостават ние да им окажем подкрепа обаче в рамките на тяхното образование и до тяхното обучение, а не да бъдат отстранявани от естествената им среда, в която те се намират и да се разглеждат просто  като един обект, който трябва да бъде оценяван. Това със сигурност в контекста на приобщавато образование не е препоръчително", категоричен е учителят.

По думите му, за да се подобри качеството на образованието трябва да има синхрон и разбиране между всички, ангажирани с процеса.

Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39