Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вредите от прекомерната увереност, с гост Весислав Илиев

Сезон 2, Епизод 10

| обновено на 12.02.24 в 15:16

Епизод 10 е втора част от срещата с анализатора на данни Весислав Илиев. Започваме епизода с ретроспекция към финансовата криза 2007/2008, която е пример за склонността на хората да се предоверяваме на знанията си и на моделите, които сме изградили за света на финансите. Весислав напомня, че тази когнитивна заблуда се проявява в хора с различни нива на финансова грамотност и може да бъде срещната в както решенията на хора със съвсем базови знания по финанси, така и в съветите и стратегиите на професионални финансисти.

Как да внимаваме за твърде самоуверени консултанти и политици? Някои от техните вреди не са резултат само от корупция и невежество, а са съвсем неумишлен резултат от прекомерна вяра в собствената гледна точка. Хората с мироглед, ориентиран към растежа - ако може да ги отличим от останалите - са по-малко склонни да се предоверяват на личната си преценка. Те търсят различно мнение, което не задължително съвпада с тяхното собствено. Това не е така за прекомерно уверените решения и съвети - там обикновено се надценяват мненията, които съвпадат със собственото, докато се игнорират различните.

Икономиката е твърде сложна мрежа от човешки отношения, за да вярваме, че имаме математически модел, който описва и предвижда точно ефектите, които настъпват след дадено човешко решение. Още повече това важи, когато става въпрос за решенията на милиони хора на даден пазар. Резултатите са повече спонтанни, а и често продукт на случайност и несигурност, отколкото инженерни и подлежащи на математическо решение. Големите масиви данни по-скоро потвърждават тази парадигма, което може би изненадва всички, които очакват повечето данни и изчислителна мощ да правят сигурно какъв ефект следва от дадено решение.

Весислав съветва в работата с данни да търсим в добавка и качествена информация. Казано на практичен език, решения на база на информация само на хартия, крият много голяма опасности да се окажат губещи. Трябва да опитваме да култивираме тази скептичност у себе си, да търсим още качествена информация, да чуваме различното мнение. Но също така трябва да внимаваме хората, от които взимаме съвети, да не са прекомерно уверени.

Ако сте пропуснали първа част от разговора с Весислав Илиев, може да я чуете в Епизод 9.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39