Посланикът на Кралство Испания у нас Н. Пр. Алехандро Поланко се срещна с кмета на Пловдив Костадин Димитров. Двамата обсъдиха задълбочаване на икономическите и културните отношения Сред акцентите на разговора бе включването на Пловдив в модел за развитие на „умните градове“ и сътрудничество в сферите на образованието, културата и рециклирането на отпадъци, където Испания има утвърдена, успешна и добре развита система.
По-рано посланик Поланко откри фотографската изложба „Испания и България. Заедно в Европейския съюз“ в Дома на културата „Борис Христов“, посветена на испанското председателство на Съвета на ЕС. Експозицията представя моменти от общия път, извървян от двете страни в рамките на ЕС. Тя включва над 60 снимки, запечатали събития от двустранните отношения и културния обмен от 1989 до 2023 година.
„Усещането ми за споделеност, за изключителни двустранни отношения е много силно. Защото издложбата се нарича „Испания и България. Заедно в Европейския съюз“, но истината е, че България и Испания имат много общо преди ЕС. Испания беше държавата, изключително голям радетел за присъединяването на България в НАТО и ЕС“, каза при откриването на изложбата заместник-кметът на Пловдив Пламен Панов.
Посланикът на Испания Алехандро Поланко припомни, че договорът за влизането на България в Шенген бе приключен в последния ден от испанското председателство на Съвета на ЕС.
„За мен е повод за изключително задоволство да Ви поздравя специално с влизането в Шенген, което се случи в последния ден от испанското председателство“, каза Алехандро Поланко.
Изложбата цитира в десетина пана мисли на 32-ма представители на културния, научния, обществения и политически живот в България, свързани професионално и емоционална с Испания. Експозицията включва и фотоси, които показват човешката страна на двустранното сътрудничество между двете страни.
„Искахме да обхванем колкото може повече хора, но се спряхме на 30, защото кандидатите бяха страшно много. Това са хора, които са от различни житейски поприща – политици, артисти, които в някакъв момент, са взели лично решение в полза на Испания и испанската култура“, подчерта испанският посланик.
Част от тези свидетелства идват от Пловдив, от хора, които са свързани с този град. Сред тях посланик Поланко открои Анжел Вагенщайн и джаз певицата Мирослава Кацарова.
Престижният конкурс се провежда ежегодно и е посветен на един от най-значимите поети и преводачи на хайку, американката Джейн Райкхълд. В деветото издание на конкурса са участвали около 1200 автори. Хайга на Владислав Христов е сред отличените творби. Конкурсът е в две секции – традиционна хайга, хайку съчетано с рисунка и дигитална..
В световния Ден на добротата в Народна Библиотека “Иван Вазов” ще се открие изложбата “Борба за доброта“. Изложбата е част от глобалната инициатива “Fight for kindness“ (Борба за Доброта), обединяваща творци и дизайнери около концепцията за добротата . Тя представя уникални типографски творби от български и международни артисти, посветени..
Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора. Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..
Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..
„Доказано“ е надсловът на изложбата – скулптура и живопис на Димитър Рашков в галерия „Възраждане“ Експозицията, която е по повод 70-годишнината на автора, провокира зрителя да се забавлява и усмихва, проследявайки карнавалния парад на Рашковите дебеланковци и дебелани, а маслените платна са голямата изненада, която художникът поднася..