Според него финните прахови частици от маришкия басейн стигат до градовете по поречието на река Марица (Пловдив, Пазарджик) и отиват в европейската част на Турция.
Посочва се още, че ползите от прехода от въглищни централи към по-екологична енергия са милиарди, спестени от здравна грижа и хиляди спасени животи.
Докладът анализира ползите от навременен и структуриран изход от въглищната енергетика, като разглежда три сценария. Единият е до 2038 г. и предвижда обемът на производството на въглища да се запази в мащаба от 2023 г., вторият – поетапен изход до 2035 г., основан на предложената от правителството пътна карта, а третият включва освен отпадането на мощностите за производство на електроенергия, и на топлофикациите.
“Въглищните централи имат инсталации за очистване, които обаче не могат да функционират оптимално заради лошото качество на горивото”, поясни Десислава Микова от Грийнпийс – България, по чиято поръчка международна научно-изследователска организация е изготвила доклада.
Тя добави, че някои от централите не могат да се спазят нормите за екологичност и затова са им направени отстъпки.
“С енергийния прехода енергийната ни система може да бъде конкурентна и много по-устойчива на различни външни ефекти.
Също така е възможност и за производство на енергията по-близо до мястото, където тя се консумира, т.е. да има по-малко загуби, да има по-голямо участие на самите граждани. Консуматорите да не бъдат разглеждани само като потребители, а да могат да участват в системата и като производители чрез възможностите, които тези енергийни източници предоставят”, каза Десислава Микова.
Според нея на страната ни е финансово по-изгодно да внася електроенергия, отколкото да я произвежда от лигнитните въглища в собствените си централи.
„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..
В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България. В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..
Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..
Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..