Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мълчанието от еврейската история оставя опасни капани

Размисъл на една травматична тема от жестоко време предлага журналистката и авторка на книгата „За евреите и други демони. Епохи, етюди, есета“ Еми Барух.  Тя излезе на книжния пазар с печата на издателство "Жанет 45". За човешкия път, който изминаваме, идвайки от „века, който дефектира, заради неспособността ни да съхраним и пренесем мълчанието“ около около болезнените факти, наред с крясъка и начина, по който разказваме собствената си история – интервю с авторката. 

Еми Барух: "Във всеки един от нас има много личности. Има свои демони, с които ние се учим да растем, да прокарваме своята пътека в живота и да се срещаме с демоните около нас. Тази фигура на двойнствеността, която е двойнственост за всяко мислещо същество,  има симпатична закачка към човека и към неговите страхове - към самия него и към неговите опити да бъде адекватен на времето, в което живее.

На темата за евреите и тяхната хилядолетна история са написани толкова много книги от проникновени учени, че ми е неловко да се нареждам между тях. Но моята професия е журналистиката, а журналистът се опитва да бъде мост между онова, което учим и знаещи и посветени хора в определена материя са създали, и между по-широката аудитория, която да възприеме по определен начин написаното. 

Когато се говори за  конфликтни исторически периоди, определени неща се премълчават. Травматичната страна на гонения човек, на преследвания човек, без значение дали си евреин, арменец или китаец, когато ти си обект на травма, не искаш да я предадеш на  поколението след геб, за да не създадеш повтарящия се комплекс на живеене.

В това мълчание, което обгражда травматичните периоди от еврейската история, има все още неразказани страници. Колкото повече се отдалечаваме от най-травматичния 20-ти век в историята на евреите, толкова повече свидетелите си отиват и това мълчание остава с пластове, които, ако не успеем да разгърнем, остават опасни капани след нас".

Интервюто - звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив заедно в Деня на ашурето

„ Ашурето ни обединява и ни кара да се чувстваме заедно “ – около това послание се обединиха присъстващите от различни общности и религии в Деня на ашурето пред Джумая джамия в Пловдив. Празникът се отбелязва за 9-а поредна година. На традицията присъстваха областният управител Христина Янчева, заместник-кметът Савина Петкова, турският консул..

публикувано на 16.07.24 в 13:43

Писателят Николай Пеев с приказки от бъдещето

В студиото на Радио Пловдив се срещнахме с младия писател фантаст Николай Пеев, за да поговорим за неговата нова книга "Пепеляшка: окабелена". Това е четвъртата книга на автора след  „Седем писатели в Космоса“ (номинация „Еврокон“ 2022), „Интервюто“ и „Денят на инвикта“ (номинация „Любима книга“ 2016). В „Пепеляшка: Окабелена“: Домашните роботи..

публикувано на 16.07.24 в 11:55

Преге - предаване за света на книгите, 13 - 19 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 13. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Арчибалд Кронин. Дамата с карамфилите. 224 стр., 4А, Плеяда, 2024. Жоел Дикер. Истината за случая „Хари Кеберт“ 550 стр., 5А, Колибри, 2024. Тия Уилямс. Седем дни през..

публикувано на 16.07.24 в 10:03

Големите рок гласове на България звучат на Античния театър

Античният театър в Пловдив събира довечера големите български рок гласове. Концертът под надслов "Вкусът на времето" е на група „Фондацията“ и е със специалното участие на Валди Тотев, Наско от Б.Т.Р. и Славин Славчев.  Симфоничният рок концерт е  с оркестъра на Опера Пловдив под диригентската палка на Константин Добройков.  Програмата..

публикувано на 16.07.24 в 08:45

Култът към огъня и към слънцето е универсален

"В календара думата "празник" се използва не така, както ние днес сме свикнали. Това са дните, в които хората са правели много неща, за да се предпазят - от природата, да измолят дъжд и т.н. Тези горещнинци - 15, 16 и 17 юли, са познати в чест на огъня. И неслучайно народният календар е свързан и с християнския. Това са дните, в които се почитат..

публикувано на 15.07.24 в 11:04