Размисъл на една травматична тема от жестоко време предлага журналистката и авторка на книгата „За евреите и други демони. Епохи, етюди, есета“ Еми Барух. Тя излезе на книжния пазар с печата на издателство "Жанет 45". За човешкия път, който изминаваме, идвайки от „века, който дефектира, заради неспособността ни да съхраним и пренесем мълчанието“ около около болезнените факти, наред с крясъка и начина, по който разказваме собствената си история – интервю с авторката.
Еми Барух: "Във всеки един от нас има много личности. Има свои демони, с които ние се учим да растем, да прокарваме своята пътека в живота и да се срещаме с демоните около нас. Тази фигура на двойнствеността, която е двойнственост за всяко мислещо същество, има симпатична закачка към човека и към неговите страхове - към самия него и към неговите опити да бъде адекватен на времето, в което живее.На темата за евреите и тяхната хилядолетна история са написани толкова много книги от проникновени учени, че ми е неловко да се нареждам между тях. Но моята професия е журналистиката, а журналистът се опитва да бъде мост между онова, което учим и знаещи и посветени хора в определена материя са създали, и между по-широката аудитория, която да възприеме по определен начин написаното.
Когато се говори за конфликтни исторически периоди, определени неща се премълчават. Травматичната страна на гонения човек, на преследвания човек, без значение дали си евреин, арменец или китаец, когато ти си обект на травма, не искаш да я предадеш на поколението след геб, за да не създадеш повтарящия се комплекс на живеене.
В това мълчание, което обгражда травматичните периоди от еврейската история, има все още неразказани страници. Колкото повече се отдалечаваме от най-травматичния 20-ти век в историята на евреите, толкова повече свидетелите си отиват и това мълчание остава с пластове, които, ако не успеем да разгърнем, остават опасни капани след нас".
Интервюто - звуковия файл:
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..