Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Меморандумът е начало на отговорен преговорен процес

Евродепутатът от "Демократична България" Радан Кънев заяви пред Радио Пловдив, че не вижда драма в предвидения меморандум между ПП и ГЕРБ. Напротив, вижда най - сетне един нормален политически преговорен порцес. Той посочи, че така се случват нещата в цяла Европа, така би трябвало да се случват и в България.

Очевидно има двама ключови партньори в управлението - единият отправя съвсем ясно писмено предложение, една политическа оферта за това какви би следвало да са процедурите и приоритетите през следващия 9-месечен период. Следват преговори, би трябвало са следва и политическо решение.

Естествено е да има корекция, контраоферта, допълнителни изисквания от страна на другия основен политически партньор. 

Нищо необичайно, нищо тревожно не виждам. А най - малко виждам причина да се говори за разпадане на управленската конфигурация и за нови избори.

Кънев нарече сериозен проблем липсата на подобно писмено споразумение през досегашните 9 месеца. Той смята, че сега виждаме опит за решение на този проблем.

До момента всички общи решения се вземаха чрез спешни, панически срещи на по кафе рано сутрин, късно вечер. Липсваше нормалният процес на преговори, който трябва да съществува между партньори, които не са никак близки

Ние сме били, сме и ще бъдем остри политически опоненти, на които се налага да работят заедно.

Аз съм гласувал за коалицията ПП-ДБ, която има лидери в изобилие, тъй като е сложна коалиция, заяви Радан Кънев.

По думите му, властта действително се е върнала в парламента и решенията се вземат там. Затова този меморандум идва по същество.

Кънев нарече необяснима или поне неприлично обяснима твърде острата реакция на ГЕРБ. Той подчерта, че един такъв меморандум след като Мария Габриел стане премиер е в интерес преди всичко на ГЕРБ.

Евродепутатът от ДБ смята, че сме затънали в по - махленски политически практики, далеч от нормалната парламентарна процедура. А меморандумът е опит да се върнем към тази практика и е начало на един отговорен преговорен процес.

Интервюто на Неда Велкова с Радан Кънев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Очаква се 20 % ръст в онлайн пазаруването по празниците

Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че  онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията.  Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5 %..

публикувано на 16.12.24 в 16:48

Пускат движението по Бетонния мост в четвъртък или петък

Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..

публикувано на 16.12.24 в 16:09

Всяко правителство е политическо, няма равно отдалечени премиери

„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..

публикувано на 16.12.24 в 15:59

Бавното четене срещу колективната глупост

Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..

публикувано на 16.12.24 в 10:02

"Разместване" е думата на 2024-та година

"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев.  "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..

публикувано на 16.12.24 в 09:35