Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Те са като студенти, които не са прочели конспекта

Някои съветници вместо да взимат заплата, трябва да плащат

Здравко Димитров - кмет на Пловдив
Снимка: Пресцентър Община Пловдив

Общинските съветници работят твърде малко, за да си вдигат заплатите. Не може за една или две сесии и комисии, на които не винаги ходят, да взимат тези пари.

Това коментира бившият кмет на Пловдив Здравко Димитров за увеличението възнагражденията, което си гласуваха общинските съветници на предходната сесия. Припомням, че решението  беше върнато от областния управител Илия Зюмбилев с мотива, че е незаконосъобразно.

Здравко Димитров добави, че отговорността на кмета е в пъти по-голяма и няма как да бъде съизмерима с тази на общинските съветници. Защити тезата си с факта, че градоначалникът носи дори и наказателна отговорност за действията си.

Подчерта още, че решението на областния управител да го върне за преразглеждане е правилно и няма значение дали мотивът е законосъобразност или целесъобразност. Според него местният парламент няма да намали възнагражденията си, а ще гласува точката, така че да бъде спазена процедурата, а не както на предходната сесия.

„Тогава мисля, че областният управител отново ще го върне и то ще влезе в съда. Общинският съвет е колективен орган, той не носи отговорност. При тях цари колективна безотговорност.

Свикнали са да се бъркат навсякъде и да не носят никаква отговорност. Винаги съм казвал, че някои от тях са като студенти, които дори не са си прочели конспекта. Много от тях не знаят дори и дневния ред.

Общинските съветници са едни анонимници, някои от тях дори трябва да плащат да стоят на тези места. Има и много съвестни сред тях“, каза Здравко Димитров и припомни, че в миналото общинските съветници не са получавали заплащане за работата си.

Според него сглобката в Общинския съвет е по-скоро неустойчива и е свързана с раздаване на постове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Мирослав Язов

Заради ДДС върху имотите хората ще купуват от инвеститорите

Ще доведе ли плащането на  20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи.  По думите му ще има голямо преместване..

публикувано на 15.01.25 в 11:06
Христо Панчугов

Шансът кабинетът "Желязков" да е устойчив не е малък

Шансът правителството, което ще предложи Росен Желязков, да се превърне в устойчиво не е малък. Това коментира политологът Христо Панчугов часове преди връчването на първия мандат на ГЕРБ-СДС, за който стана ясно вчера, че ще получи подкрепа от групата около Ахмед Доган.   Според Христо Панчугов е възможно кабинетът да бъде устойчив, тъй..

публикувано на 15.01.25 в 10:19
Даниел Спасов

В Прослав недоволни от ремонт, общината: "Всичко е оправено"

Жители на пловдивския квартал „Прослав“ са недоволни от извършените строително-ремонтни дейности на пет улици, продължили повече от половин година. Според тях на места инфраструктурата не е напълно възстановена, а там, където ремонтите са приключили, са извършени некачествено. Хората искат районната администрация да им обърне внимание, в..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

По места има честни социалисти, ръководство не остана

БСП ликвидира възможността за собствената си алтернативност за управление на България. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Мутафчиев, член на НС на БСП и бивш лидер на Областен съвет на БСП в Пловдив, който коментира решението на БСП да влезе в кабинета „Желязков“. „Едно такова решение е противоуставно, защото НС е длъжен да..

публикувано на 14.01.25 в 15:47

"Порциите" в новото правителство са вече разпределени

По всичко изглежда, че договорките за съставяне на правителство вече са направени. Разпределението на „порциите“ удовлетворява участниците. Този кабинет ще бъде правителство на малцинството, защото всички партии – участници в него са много слаби като електорална подкрепа, а мнозинството е на избиратели, които не гласуват и не подкрепят..

публикувано на 14.01.25 в 15:20